חדשות הארץכלכלהמבזקים

מלחמת החלב: הרפתנים מאיימים "נתנתק מהתאחדות מגדלי בקר"

מלחמת החלב עולה שלב. ועד הרפתנים, המייצג כ-50 בעלי רפתות ממושבים בכל רחבי הארץ – מחריף את צעדיו נגד המוסדות הבוחשים בקדירה – והפעם כנגד הגוף שאמור לייצג את הרפתנים מול הגורמים הנוספים בענף החלב, ומול משרדי הממשלה – התאחדות מגדלי בקר.

במכתב אשר הוציא לפני כשבוע עורך הדין יניב גבע בשם ועד הרפתנים – משגרים הרפתנים חברי הועד מספר איומים לעבר התאחדות מגדלי בקר – שהחריף בהם הוא איום בהתנתקות חד-צדדית של קבוצת הרפתנים מההתאחדות כגוף מייצג – ככל שייחתם הסכם ענפי חד-צדדי שאינו מאפשר המשך קיום הענף.

במכתב קוראים הרפתנים לנציגי התאחדות מגדלי בקר להתנגד בכל תוקף להסכם העקרונות המתגבש בין הממשלה לחקלאים – ואשר לדבריהם, פוגע בצורה אנושה ב-600 הרפתות המשפחתיות ואף במרבית הרפתות השיתופיות הפועלות במושבים – ועלול לחסלן.

כמו כן, קורא ועד הרפתנים להתאחדות מגדלי בקר להתנגד בכל תוקף לכוונה לייבא לישראל מוצרי חלב, בטענה כי הדבר מנוגד באופן מוחלט לחוק החלב, שהתקבל בשנת 1992, ושבכל מקרה, כפי שהוכח בעבר – לא יביא להורדת מחירים לצרכן.

במכתב טוענים הרפתנים שלא ייתכן לקבל מתווה שגורם להם לעבוד למעשה בחינם. "איך ניתן לצפות מרפתן להוריד 20 אגורות לליטר כאשר הוא מקבל רק 17 אגורות?" שואל עודד שהם – יו"ר ועד הרפתנים, ומאיים, כי אם יוחלט לשנות את מחיר המטרה או לבטלו – הרפתנים לא יהססו מלהפעיל את סעיף הבוררות בהסכם מול התאחדות מגדלי בקר, אקט אשר משמעותו שיתוק פעילות ההתאחדות. בנוסף, מאיימים הרפתנים לנקוט פעולות ישירות מול הממשלה.

בנוסף, תוהים הרפתנים האם התאחדות מגדלי בקר אכן מייצגת את האינטרסים שלהם באמת ובתמים, ומצהירים כי יפעלו בכל דרך על מנת למנוע חתימה של ההתאחדות על הסכם עקרונות אשר מנסר את הענף עליו הם יושבים, תוך שהוא מבטל את הזכות הקניינית שלהם על המכסות אותן רכשו בכסף רב בעידוד ואסדרה של המדינה.

"מרשיי היו רוצים להאמין כי ההתאחדות באמת ובתמים מעוניינת לפעול לטובתם. יחד עם זאת ככל ולא תהיה להם ברירה, יפעלו מרשיי בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותם על מנת למנוע מהסכם העקרונות במתווה הנוכחי לצאת מהכוח אל הפועל" כותב עוה"ד יניב גבע המייצג את וועד הרפתנים .

לדברי עודד שהם, יו"ר ועד הרפתנים – רפתן באירופה מרוויח כפול מהרפתן בארץ "אבל נוח לצעוק "אירופה, אירופה" מבלי להכיר כלל את הנתונים".

לדבריו, אמנם מחיר ליטר חלב באירופה נמוך בכ-30 אגורות ממחירו בארץ, אך הדבר לא היה כך תמיד, והמחיר צפוי לעלות בקרוב עם פתיחת הייצוא האירופאי לשוק הרוסי, וכתוצאה מהשפעות גלי החום שעוברים עכשיו ביבשת וצפויים לפגוע בתפוקה.

לדברי שהם, קל לשכוח שרפתן באירופה נהנה מתמיכה ישירה של כ-25 אגורות לליטר בניגוד לרפתן הישראלי שלא מקבל שום עזרה, ודי בכך כדי לבטל את פערי המחיר שלכאורה קיימים.

מעבר לכך, מציין שהם מספר מרכיבים המייקרים באופן משמעותי את החלב הישראלי: שיעור המע"מ כפול מהמע"מ הממוצע באירופה , עלות הכשרות, וכן הדלק, המים, החשמל, המזון והמיסוי – שכולם גבוהים מבאירופה.

לדברי שהם, אין כל סיבה להיבהל מאיומי הממשלה על פתיחת השוק מפני שבחדרי חדרים מבינים השרים הנוגעים בדבר שאין שום פער במחיר בין החלב הישראלי לאירופאי.

לדבריו, התאחדות מגדלי בקר צריכה להפסיק להתנצל. כיום שכר הרפתן נמוך והוא נושא על גבו את נטל יוקר המחיה. "בשוק חופשי מחיר המטרה לא יהיה מוגבל ויוכל לטפס בעשרות אחוזים. 2/3 מייצור החלב הגולמי ממילא לא ניתן בכלל לייבא – בגלל הצורך בטריות רוב מוצרי החלב הנמכרים לצרכן הישראלי.

"ההתאחדות לא צריכה להיבהל משום איום של האוצר או משרד החקלאות" אומר שהם. "היא צריכה להתחיל לשנות את החשיבה ולגרום לאוצר ולמשרד החקלאות להבין שהם לא עושים לנו שום טובה".

בכל מקרה טוען שהם, שאם קיימת בעיה במחירי מוצרי החלב, כדאי מאוד לבדוק את שתי החוליות הבאות בשרשרת האספקה – קרי המחלבות והרשתות הקמעונאיות. "יש לי תחושה שתגלו דברים מאוד מעניינים לגבי פערי המחיר – ומי הגורם האחראי להם".

וועד הרפתנים היא קבוצה בת 50 בעלי רפתות במושבים מכל אזורי הארץ – אשר התאגדה לאחרונה על מנת להביא את זעקת הרפתנים לקדמת הבמה, ועל מנת לחשוף את הנתונים האמיתיים על שוק החלב, ועל הקשר בין הגורמים השונים בו ליוקר המחיה.

מלחמת החלב: הרפתנים מאיימים "נתנתק מהתאחדות מגדלי בקר"
עודד שהם, יו"ר ועד הרפתנים
Back to top button