חדשות הארץמבזקיםצבא וביטחון

תחקיר אירועי הבטיחות במגלן: שני מפקדי הלוחמים שנפצעו יודחו

היום (שני) התקיים תחקיר בראשות מפקד עוצבת האש, תת-אלוף ירון פינקלמן, בעקבות שני אירועי בטיחות חמורים שאירעו לאחרונה ביחידת מגלן.

תחקיר האירוע בו נפצע לוחם במהלך אימון קרב מגע קבע כי הלוחם נפגע כתוצאה מהדגמה במהלך אימון קרב מגע אשר בוצעה בעוצמה וללא ציוד מגן ועל כן לא מקצועית ופסולה. לאחר האירוע נעצרו אימוני קרב המגע עד לביצוע השתלמות מקצועית ורענון הפקודות בקרב המפקדים והמדריכים המקצועיים. בנוסף, נקבעו מנגנוני אישור ופיקוח נוספים לאימוני קרב המגע בעוצבת הקומנדו.

לאור חומרת האירועים וממצאי התחקיר, בהמלצת מפקד עוצבת הקומנדו ולאחר שנועץ עם מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, החליט מפקד האוגדה על נקיטת צעדים פיקודיים וקבע כי סגן ג׳, מפקד הצוות של הלוחם שנפצע, יודח מתפקידו. זאת לאחר שמצא כי הקצין פעל באופן שגוי במהלך האימון והתרשל בכך שלא פינה את הלוחם לאחר שנפצע.

תחקיר האירוע השני, בו נפצע לוחם לאחר שקפץ מהאמר עומד למערום שיחים, העלה כי הלוחם נפצע כתוצאה מהקפיצה בסיום אימון. מפקד האוגדה קבע כי מדובר בפעולה פסולה, לא מקצועית, לא ערכית, מסוכנת ושאין בה צורך.

לאחר התחקיר הנחה מפקד האוגדה מספר הנחיות מקצועיות, בהן עצירת האימונים בעוצבת הקומנדו, בדיקה של כלל תיקי התרגילים וביצוע השלמות מקצועיות של התחקיר. בנוסף, הנחה על ביצוע העמקות מקצועיות, בטיחותיות ונורמטיביות בקרב הלוחמים והמפקדים בכלל עוצבת הקומנדו. החזרה לאימונים תתבצע לאחר ביצוע כלל ההנחיות, כל זאת על מנת למנוע אירועים דומים.

בנוסף, הוחלט על הדחה מתפקיד של סגן י׳, מפקד הצוות של הלוחם אשר נפצע. זאת בעקבות אחריותו הפיקודית, המקצועית והערכית.

בנוסף, החליט מפקד האוגדה להעיר פיקודית לסרן י׳, מפקד הפלוגה שתחתיו התרחשו שני האירועים.

ממצאי התחקיר יועברו לבחינת הפרקליטות הצבאית, לשם קבלת החלטה בעניין פתיחה בחקירת מצ"ח.

במקביל תחל עבודת צוות התחקור בראשות תת-אלוף איתי וירוב, לבחינה פיקודית של ההתנהלות הנורמטיבית ביחידה המדוברת ובכלל היחידות המיוחדות. בנוסף, צוות נוסף שימנה מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק, יתחקר מקצועית את האירוע בו נפצע לוחם במהלך אימון קרב מגע.

מפקדי היחידה והעוצבה מצויים בקשר עם משפחות הלוחמים שנפצעו באירועים.

מצה"ל נמסר כי "יחידת מגלן היא יחידה מקצועית, המובילה מאמצים מבצעיים מדי יום ולילה במשימות רבות בכלל גזרות הלחימה ואף זכה בתעודת הצטיינות מאלוף פיקוד המרכז. צה״ל לוקח סיכון נוכח פני אויב במידה הנדרשת למילוי משימותיו המבצעיות. לא מקובל ולא מקצועי לסכן חיילים באימונים ובפעילויות שגרה שלא לצורך. צה"ל רואה בחומרה ובודק ברצינות רבה את שני האירועים המדוברים".

צילום: דובר צה"ל
Back to top button