העולם הערביחדשות חוץמבזקיםסוריה

סיכום תקיפת ארה"ב בריטניה וצרפת בסוריה – הדיווחים, היעדים והתמונות

הלילה (שבת) בשעה 04:00 לפנות בוקר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע בהצהרה טלוויזיונית כי הורה לכוחות המזוינים האמריקנים לתקוף "מטרות מדויקות" בסוריה בתגובה להתקפה הכימית שביצע לכאורה הנשיא שאר אסד לפני שבוע בעיירה דומא שבפרברי דמשק. על פי דיווחים, בתקיפה הכימית נהרגו 70 בני אדם בהם נשים וילדים ומאות נפגעו.

טראמפ בהצהרה – "הוריתי לכוחות המזוינים של אמריקה לצאת למתקפה בסוריה"

המתקפה המשולבת בה לקחו חלק גם צרפת ובריטניה התמקדה במטרות מדויקות שהוגדרו מראש ועל פי מידע מודיעיני שאת חלקו סיפקה ישראל. היעדים שהושמדו קשורים ליכולות הכימיות של משטר אסד. מכוני מחקר לייצור נשק כימי, בסיסים צבאיים ואתרי אחסנה של נשק כימי.

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר, "יום שבת 7 באפריל 2018 בדומא, עשרות גברים, נשים וילדים היו קורבנות של טבח בנשק כימי. הקו האדום נחצה. לפיכך הוריתי על הכוחות הצרפתים לתקוף."

"אנחנו לא יכולים להסכים לשימוש החוזר ונשנה בנשק כימי, המהווה סכנה מיידית לעם הסורי ולביטחון המשותף שלנו", נאמר בהודעת ארמון אליזה.

תקיפת הצבא הצרפתי הלילה בסוריה – צפו בתמונות מתוך חדר הבקרה והשליטה

שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס אמר כי התקיפה בוצעה בתגובה למתקפה הכימית בדומא. "לא היה ניתן לעבור על התקיפה הכימית בשלום. התקיפה היתה על הבסיס שממנו בוצעה המתקפה הכימית. פעלנו יחד עם בנות בריתנו פעלנו יחד להשמיד את יכולות הנשק הכימי בסוריה. פעם שעברה הוא לא למד והחלטנו להכות שוב על מנת להרתיע אותו מלעשות זאת פעם נוספת." אמר מאטיס והוסיף כי התקיפות בוצעו באופן נקודתי וחד פעמי על אתרי הנשק הכימי של אסד וציין כי לא צפויות תקיפות נוספות בהמשך.

קראו גם:  סער משבח, בן גביר תוקף: התגובות לפרישת בנט

הגנרל ג'וזף דנפורד, ראש המטות המשולבים אמר כי המטרות שהותקפו נבחרו בקפידה ובוצעה אנליזה על מנת שחפים מפשע לא ייפגעו. "הצבא תקף שלוש מטרות בסוריה: מרכז מחקר מדעי ליד דמשק, מתקן אחסון אמצעי לחימה כימיים ליד חומס, ומחסן ומפקדה ליד דמשק." דנפורד הוסיף "נתקלו במהלך התקיפה בפעילות של מערכות ההגנה האוויריות אך לא הייתה פעילות של הרוסים." בוושינגטון אמרו כי רוסיה עודכנה טרם התקיפה על מנת שכוחותיה לא ייפגעו. על פי דיווחים בכלי התקשורת בסוריה אין נפגעים בנפש כתוצאה מהתקיפות.

מטוסי קרב בריטים ממריאים מביסי חיל האוויר בקפריסין לתקיפה הלילה בסוריה

שיגור טיל טומהוק מהמשחתת האמריקנית מול חופי טרטוס בים התיכון

פריסת הכוחות בים התיכון שלקחו חלק הלילה בתקיפה בסוריה

על פי הדיווחים בוצעו כ- 130 תקיפות על ידי צבאות ארה"ב, בריטניה וצרפת שכללו שיגור טילי שיוט מהים וע"י מפציצים אסטרטגיים מדגם B-1. על פי דיווח של הערבים היעדים שהותקפו: מחסנים צבאיים סמוך חומס, מתקן בשכונת ברזה שבצפון דמשק, בסיס צבאי באל כיסווה מדרום לדמשק שבחלקו משמש לפעילות של משמרות המהפכה האיראני ונחשב ליעד אסטרטגי שעל פי דיווחים זרים כבר הותקף לפני מספר חודשים על ידי ישראל. בין היעדים שהותקפו גם בסיסים צבאיים של חטיבות 105 ובהם, בסיס ההגנה האווירית ליד הר קאסיון ואל מאזה שם אוחסנו מאגרי הנשק הכימי של אסד, מכון למחקר מדעי בג'מראייה שבבירה הסורית שגם על פי פרסומים זרים הותקף לפני מספר חודשים ע"י ישראל, מרכז למחקר ולימוד הכולל מעבדות מדעיות בשכונת ברזה בדמשק, בסיס חיל האוויר הסורי א-דומייר שבמזרח דמשק והיעד האחרון שהותקף היה מפעל נשק במסייף, סמוך לעיר חמה בסוריה.

קראו גם:  אישה נדקרה באירוע אלימות באשדוד, החשודה במעשה נעצרה

המרכז למחקר ולימוד בשכונת ברזה בדמשק שהותקף הלילה

אזעקות ברחבי דמשק עם תחילת התקיפות במדינה

בצבא סוריה אמרו כי 71 טילים יורטו בהצלחה על ידי מערכות ההגנה האוויריות, אך על פי התמונות והמידע המתקבל מהאתרים שנפגעו בתקיפה נראה כי היעדים הושגו וכי הדיווח על יירוט כמחצית מטילי השיוט ששוגרו כנראה אינו נכון וגם אם כן ייתכן ומדובר על יירוטים בודדים בלבד.

נשיא סוריה, בשאר אל אסד אמר לאחר התקיפה: "אנו מגנים את התוקפנות של אמריקה ובעלות בריתה על השטח הסורי, ורואים בה תוקפנות בוטה נגד העם, שמטרתה להחרים את אדמותיו ולהשמיד את יכולותיו כדי לשמר את קיומה של הישות הציונית ולהעביר את תוכניותיה."

נשיא איראן, חסן רוחאני, שוחח לאחר התקיפה בטלפון עם עמיתו הסורי אסד, ואמר לו כי איראן עומדת לצד דמשק. בשיחה בין השניים אמר אסד כי הוא יוצא מהתקיפה רק יותר מחוזק בכדי להילחם במורדים במדינתו. רוחאני ציין כי המתקפה שהייתה הלילה בסוריה עלולה להוביל לאסון במזרח התיכון.

קראו גם:  דיווח: רעידת אדמה הורגשה בצפון

שר החוץ הלבנוני, ג'ובראן באסיל אמר כי "מתקפת הטילים בסוריה מהווה הפרה בוטה על ריבונותה של מדינה בת בריתנו, תוך הפרת האמנות הבינלאומיות".

שגריר רוסיה בארה"ב, אנטולי אנטונוב, מסר: "שוב, רוסיה מאויימת. הזהרנו שלפעולות כאלו יהיו השלכות". בעקבות התקיפה של ארה"ב, בריטניה וצרפת הלילה בסוריה, דרשה רוסיה לכנס דיון חירום במועצת הביטחון של האו"ם שיתקיים היום בשעה 18:00.

תקיפת בסיס צבאי בטילי טומהוק סמוך לדמשק

7 מטוסי קרב – רויאל אייר פורס של חיל האוויר הבריטי תקפו הלילה בסוריה (קרדיט – UK MOD – Crown)

לאחר התקיפה הלילה בסוריה במהלכה נהרסו כאמור מרכזי המחקר והייצור של הנשק הכימי בדמשק, תומכי המשטר יחד עם הצבא חגגו את "הניצחון" של אסד. נשיא סוריה בשאר אל אסד שידר היום עסקים כרגיל מבחינתו והטלוויזיה הממלכתית שידרה קטע וידאו בו נראה אסד נכנס עם תיק בידו לארמון הנשיאות כאילו לא קרה הלילה דבר.

עסקים כרגיל – נשיא סוריה בשאר אסד נכנס אל ארמון הנשיאות

חגיגות ברחוב סוריה של נאמני המשטר

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם
Close
Back to top button
דילוג לתוכן