בריאותמבזקיםמומלצים

לא ישנים טוב בלילה? שמרו על מקצבים קבועים לאורך היממה

יום השינה העולמי ה-11 עמד השנה בסימן שמירה על מקצבים קבועים "הצטרף לעולם השינה, שמור על המקצבים שלך כדי ליהנות מהחיים".

שמירה על מקצבים קבועים לאורך היממה היא המפתח לשינה טובה ובריאות טובה – זהו המוטו שנבחר השנה על-ידי ארגון השינה העולמי. גם ישראל לקחה חלק באירועי יום זה ומיוצגת על-ידי אבי ברססט, מנכ"ל חברת הולנדיה.

יום השינה העולמי הוא אירוע שנתי, המפגיש בין חוקרים, אנשי מקצוע בתחום הבריאות וחולים על מנת להעלאת המודעות להפרעות שינה והעומס שהן מציבות על החברה. רוב הפרעות השינה ניתנות למניעה או לטיפול, אך פחות משליש מהסובלים מבקשים עזרה מקצועית.

בעיות שינה מהוות מגפה עולמית המאיימת על בריאות ואיכות חיים של עד 45% מאוכלוסיית העולם. הבנה טובה יותר של תנאי השינה ומחקר נוסף לתוך האזור יסייע להפחית את הנטל של הפרעות שינה על החברה.

(קרדיט: pixabay.com)

שלושה מאפיינים של שינה באיכות טובה הם:

קראו גם:  שכר שווה: בשבוע הבא נגלה אילו מעסיקים בישראל מפלים עובדות

משך השינה: משך השינה בלילה צריך להיות מספיק ליצירת תחושת עירנות למחרת. (ההמלצה הקיימת היא ל 8 שעות שינה)

המשכיות השינה: תקופות השינה צריכות להיות רצופות ללא פיצול. (אדם מבוגר חווה בממוצע 4-5 מחזורי שינה בשמונה שעות כל מחזור אורך כ- 90 דקות)

עומק השינה: השינה צריכה להיות עמוקה מספיק כדי להיות משקמת. (כל מחזור מאופיין ב- 5 שלבי שינה: שלב ראשון – שלב השינה הקלה, שלב שני – השינה נעשית עמוקה יותר , בשלבים ה- 3 וה- 4 השינה היא עמוקה ביותר – ובמהלכם – הגוף בונה את עצמו מחדש לקראת פעילויות היום. השלב ה- 5 הידוע בשם REM (תנועות עיניין מהירות) – שלב מאופיין בשינויים פיזיולוגיים רבים כגון נשימה מואצת, הזעה מואצת, פעילות מוחית מוגברת, תועות עיניים מהירות והרפיית שרירים. זהו גם שלב החלומות)

(קרדיט: pixabay.com)

יום השינה התקיים אמש (16 במרץ 2018) תחת הסיסמה: "הצטרף לעולם השינה, שמור על המקצבים שלך כדי ליהנות מהחיים" ונועד להדגיש את חשיבות המקצבים היומיים בשינה בריאה, ובהשראת פרסי נובל בפיזיולוגיה ורפואה שהוקצו לשלושה חוקרים אשר הקדישו את לימודיהם למקצבים היומיים.

קראו גם:  חשד לרצח: בן 16 נורה למוות במהלך קטטה המונית בחורה

המקצבים היומיים מתייחסים לאירועים מחזוריים בתוך הגוף, כגון מקצבים בהורמונים, טמפרטורת הגוף ורמת הערנות. השעונים הביולוגיים בגוף אמונים על ייצור המקצבים, אבל ישנם גורמים סביבתיים כגון אור שמש אשר משפיעים עליהם.

נמצא כי שמירה על המקצבים קבועים לאורך היממה מפחיתה את הסיכון להפרעות שינה, הפרעות בריאות הנפש ובעיות בריאות כרוניות כגון השמנת יתר וסוכרת.

לדברי פרופ' דברה סקין, מומחית בעלת 25 שנות ניסיון בלימוד המקצבים האנושיים בזמן בריאות וחולי, מאונ' סארי, בריטניה: "חוסר התאמה בין מערכת התזמון היומיות לבין ההתנהגות, כגון במהלך עבודה במשמרת לילה או בנסיעות בהם משתנים אזורי זמן, יוצרת מצב של אכילה ושינה בשעות הלא נכונות של היום. יש לכך השלכות חמורות (ישנוניות בשעות היום, ירידה בביצועים וסיכון מוגבר לתאונות) וכן השלכות ארוכות טווח (עלייה בסיכון להפרעות מטבוליות, סרטן)".

קראו גם:  הבחירות לראשות ההסתדרות: 33% מבעלי זכות הבחירה הצביעו עד כה
(קרדיט: pixabay.com)

קצת על ארגון השינה העולמי:

יום השינה הבינלאומי הוא מיסודו של ארגון השינה העולמי, שהוקם על ידי האיגוד העולמי לרפואת שינה (WASM) והפדרציה העולמית לשינה (WSF), ארגון בינלאומי שמטרתו לקדם את בריאות השינה ברחבי העולם.

ארגון השינה העולמי פועל להגברת המודעות בעולם לחשיבות השינה ולהשלכות השליליות יש למחסור בשינה, אם בשל אורח חיים שנכפה מחוסר ברירה ואם בשל הפרעות השינה עצמן. הארגון פועל כגורם המקשר בין ארגוני השינה השונים ומומחי שינה וקלינאים וחוקרים לקידום בריאות השינה ברחבי העולם.

ישראל היא אחת מ- 73 מדינות החברות בארגון הלוקחות חלק באירועי יום זה ומיוצגת על-ידי אבי ברססט, מנכ"ל חברת הולנדיה המתמחה בהנדסת שינה.

הוסיפו תגובה לכתבה

התכנים המתפרסמים במדור זה כוללים תוכן ומידע שיווקי/מסחרי, ומערכת חדשות מבזק לייב אינה נושאת באחריות למהימנותם. אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד אתר חדשות מבזק לייב, ואין לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוותה בייעוץ מקצועי פרטני.

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן