מאמריםמבזקיםמומלצים

מחקר: בחירות שעושה אדם ואירועים שונים בחייו משמעותיים יותר מגנטיקה

תובנות חדשות על האנושות – מחקר חדש מגלה מה משפיע על אריכות חיינו, איזה מרחק עוברים כדי למצוא בני זוג, ומי נוהג להתרחק ממקום הולדתו נשים או גברים

מחקר חדש שבוצע באמצעות מאגר המידע של חברת ההייטק MyHeritage חשף תובנות חדשות על ההתנהגות האנושות ב-500 השנים האחרונות, ביניהם האם אריכות החיים היא גנטית ומוכתבת מראש מהמשפחה או סביבתית התנהגותית, כמה רחוק בני זוג נולדים זה מזה ודפוסי הגירה חדשים.

המחקר הובל על ידי פרופ' יניב ארליך, המדען הראשי של MyHeritage וחבר במחלקה למדעי המחשב באונ' קולומביה, ומבוסס על 86 מיליון בני אדם, 5.3 מיליון משפחות, שאחת מהן אף אוגדה לעץ המשפחה הגדול ביותר מבחינה מדעית המקשר בין 13 מיליון איש הקשורים זה לזה בקשרי לידה או נישואים.

קראו גם:  נתניהו: האמירה המתנשאת והמקוממת של גדי סוקניק, שמזלזל באינ...

במחקר נבדק עד כמה משפיעים על אריכות הימים גניים העוברים בתורשה במשפחה וזאת באמצעות השוואה של תוחלת החיים של אנשים לזו של הוריהם. החוקרים חישבו את התורשתיות של תכונה זו, כלומר עד כמה אחראים הגנים על אריכות הימים לעומת הסביבה. הם הגיעו למסקנה שהשפעת התורשה על תוחלת החיים היא כ-16% ואילו רוב ההשפעה נובעת מסביבת החיים והמגורים, תזונה ואורח החיים. המשמעות היא שבחירות שעושה אדם ואירועים שונים בחייו משמעותיים יותר מאשר גנטיקה.

אילוסטרציה (קרדיט: pixabay.com)

נתון שעבר שינוי לאורך השנים הוא המרחק הממוצע בין מקומות הלידה של בני זוג. עד למאה ה-19, לפני המהפכה התעשייתית, רוב הזוגות נולדו במרחק של פחות מ-10 ק"מ זה מזה. מאז שנות החמישים, בעקבות השינויים המהירים בתחבורה היבשתית ובתעופה, המרחק אותו עוברים בני זוג כדי למצוא זה את זו גדל ל-100 ק"מ.

קראו גם:  בן גביר: "למחבלים באלעד נתנו סיגריה, אבל ליהודים שב"כ מתנהג באכזריות''

בבדיקה של דפוסי הגירה נמצא שנשים נטו לעזוב את מקום הולדתן יותר מגברים, אבל לרוב לא התרחקו מאוד. לעומת זאת כאשר גברים נדדו הם נטו לנוע למרחקים גדולים יותר, והרבו יותר להגר ממדינה למדינה. המגמה הזו של הבדלים בין המינים נמשכת לפי המחקר כבר לפחות 300 שנים במרחק נדידה שונה, ונראית גם היום.

המחקר בוצע בשיתוף החוקרים גו'אנה קפלניס ואסף גורדון מאונ' קולומביה, טל שור מהטכניון ומחברת MyHeritage, עומר וייסברוד ממכון ויצמן למדע וחוקרים נוספים.

הוסיפו תגובה לכתבה

התכנים המתפרסמים במדור זה הינם מאמרי דעה של הכותבים בלבד העוסקים במגוון רחב של נושאים. הדעות השונות אינן משקפות את אתר החדשות שמאפשר את חופש הביטוי לכלל הגולשים. מצאתם משהו במאמר שאינו ראוי, תרצו להגיב או לבקש לתקן? שלחו לנו מייל לכתובת - [email protected]
התכנים המתפרסמים במדור זה כוללים תוכן ומידע שיווקי/מסחרי, ומערכת חדשות מבזק לייב אינה נושאת באחריות למהימנותם. אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד אתר חדשות מבזק לייב, ואין לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוותה בייעוץ מקצועי פרטני.

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן