העולם הערבימבזקיםסוריה

סקירה רחבה על הלחימה בסוריה: הכאוס חוזר למדינה – ובענק

הכאוס חוזר לסוריה – ובענק. אם התחלתם להרגיש מבולבלים, הכתבה הזאת בשבילכם.

אז איפה מתמקדת הלחימה בסוריה? באילו אזורים? מי הצדדים הלוחמים? ומה האינטרסים של כל אחד מהם? מתחילים.

1. ע'וטה המזרחית

עו'טה המזרחית היא כיס מורדים הצמוד לבירה דמשק. במשך שנים, הכיס הזה "ישב" למשטר אסד כמו עצם בגרון (בגלל הקרבה לדמשק), כשבחודשים האחרונים התחוללה לחימה קשה בין המורדים לבין נאמני המשטר בעיירה חרסתא, סביב בסיס השריון של משטר אסד באיזור.

בשבוע שעבר, משטר אסד והרוסים החליטו לעשות סוף לכיס המורדים בע'וטה. המשטר הזרים אלפי לוחמים שיעים, ביניהם לוחמי חיזבאללה ולוחמי מיליציות איראניות, לעבר הכיס. לעת עתה לא החלה פלישה קרקעית, אך הרוסים והמשטר כותשים את ע'וטה מהאוויר. מוחקים אותה.

מעל ל-500 הרוגים, ביניהם כ-100 ילדים קטנים, נטבחו בע'וטה בימים האחרונים. המשטר לוחץ על האוכלוסיה ומשמיד מהאוויר בתי חולים ותשתיות אזרחיות, הכל כדי לגרום למורדים להכנע. המשטר הנחה את האזרחים לעזוב, אחרת דמם בראשם.

 

2. עפרין

המערכה של הטורקים והמורדים המזוהים עם הצבא הסורי החופשי נגד הכורדים מתקדמת, כשהטורקים מצליחים לכבוש לא מעט שטחים מסביב לעפרין מידי הכורדים. הטורקים תוקפים את עפרין כדי "לטהר אותה מהטרוריסטים של ה-YPG", כך לפי ארדואן שמנסה לעשות כל מה שהוא יכול כדי לדכא את שאיפותיהם של הכורדים לעצמאות.

קראו גם:  אושרה לקריאה ראשונה הצעת החוק להפחתת אגרות בפינוי באמבולנס

אגב, ארדואן התבטא לא פעם שלא יעצור בעפרין – מה שמוכיח בפעם המי יודע כמה, שסך שאיפותיו מתבטא במטרה אחת: מניעת אוטונומיה מהכורדים.

לאחר דשדוש מסויים בתחילת המערכה, הטורקים התחילו להתקדם בשבועיים האחרונים, כשהם כובשים שטחים נרחבים מסביב לקנטון.

הכורדים מבינים לאיזו צרה נקלעו והם כרתו "ברית" עם משטר אסד להגנה מפני הטורקים. משטר אסד מזרים את המיליציות השיעיות בשמחה, כדי "להגן על הכורדים", ובעצם מצליח לתקוע יתד בעיר עפרין. בנוסף, הכורדים ויתרו על השליטה בשכונה הכורדית בחאלב, שייח' מקסוד, לטובת המשטר (כנראה כחלק מאותו הסדר).

הכורדים מכרו את עצמאותם למשטר אסד בשביל הגנה מפני הטורקים, בלית ברירה.

 

3. אידלב

בחסות המערכות במזרח ע'וטה ובעפרין, המערכה של המשטר באידלב נתקעה. חמ"ל המורדים "הדיפת הפולשים" מצליח לבלום את כוחות אסד שמנסים לנוע אל תוך אידלב מכיוון אבו א-ד'והור. מטרת המערכה של משטר אסד באידלב, היא לפרוץ את המצור של המורדים על הכפרים השיעיים אל-פועה וכפריא, הנמצאים במרכז המחוז (נקודה שיעית אדומה בלב ים סוני ירוק).

קראו גם:  משרד הבריאות השמיד בשר במסעדת "רותם אוכל ביתי" בקריית גת

אלה 3 הזירות העיקריות כעת בסוריה. אם מעניין אתכם לשמוע על זירות אחרות, בהן הלחימה פחותה יותר, תמשיכו לקרוא.4. דרום סוריה

ההתכתשויות בין נאמני המשטר לבין המורדים בדרעא צצים מידי פעם. לא מדובר בלחימה של ממש, אלא בניסיון של 2 הצדדים לשמר את המצב הקיים.

בדומה לדרעא, גם בקונייטרה (הצמודה לגבול עם ישראל בגולן) יש התכתשויות בין המורדים לנאמני המשטר. עפ"י כל מיני דיווחים, חיזבאללה החל לרכז כוחות באיזור העיירה ח'אן ארנבה, כנראה למתקפה קרובה על איזורי המורדים שם, הצמודים לגבול הישראלי. לכשמתקפה כזו תגיע, ישראל תצטרך להתערב אם היא לא רוצה שישבו לה לוחמים שיעים על הגבול.

 

5. דיר א-זור

הלחימה בין דאעש (זוכרים?) לבין נאמני אסד מהצד המערבי של הפרת והכורדים מהצד המזרחי, ממשיכה בעצלתיים. נדמה שהכוחות הנלחמים בדאעש במזרח סוריה החליטו שלא למגר את הארגון עד הסוף ולהשאיר לו כיסים קטנים על הגבול עם עיראק. בנתיים דאעש מכה את האוייבים שלו לא מעט, במתקפות מהירות מעומק המדבר.

קראו גם:  בנט: בוצע. משקמים את נזקי הסופה בטבריה.ב-14 וב-15 במ...

לאחרונה התרחש בדיר א-זור טבח חסר תקדים, כשהאמריקאים חיסלו מהאוויר מעל למאה מלוחמי אסד ועשרות לוחמים רוסים של חברת האבטחה הפרטית "ואגנר" שהתקרבו לשדה נפט שבשליטת ה-SDF (הכורדים).

בדיר א-זור יש המון כסף מנפט וגז, לכן המירוץ שם לכיבוש השטחים נדחף משמעותית ע"י המעצמות: ארה"ב, המגבה את הכורדים; והרוסים, המגבים את נאמני אסד. גם ארה"ב וגם רוסיה רוצות שליטה במאגרי הנפט האלה, כדי לקצור את הפירות ביום שאחרי.

 

לסיכום:
הכאוס בסוריה חוזר – ובגדול. איזורים שהיו בעבר רגועים, מתחילים לשקוע בים של אלימות. המשטר לא יכול להלחם בכל החזיתות ונראה שהיעד כעת הוא ע'וטה המזרחית, למורת רוחם של האזרחים האומללים. הכורדים נאלצים לשתף פעולה עם המשטר כדי לקבל הגנה מפני הסולטן הטורקי. הנפט והגז בדיר א-זור גורם לעימות בין הצדדים לדמם מאוד.

ורק המורדים עדיין נלחמים בינם לבין עצמם. אבל זה בעצם סיפור לפוסט אחר.

הצטרפו עכשיו לדף הפייסבוק של ארץ הג'יהאד >>

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

Back to top button
דילוג לתוכן