אושר בקריאה ראשונה: לא תיגבה עמלה על מכירת כרטיסים באינטרנט


אושר בקריאה ראשונה: לא תיגבה עמלה על מכירת כרטיסים באינטרנט

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום לקריאה ראשונה את הצעתה של ח"כ תמר זנדברג, לתקן את חוק הגנת הצרכן ולאסור על גביית עמלה בעסקאות שמבוצעות באינטרנט. לפי ההצעה, לא ניתן יהיה לגבות עמלה בהזמנה באינטרנט שאינה נגבית בעסקה פרונטלית. הדבר נהוג בעיקר ברכישת כרטיסי קולנוע באינטרנט, עבורן נגבית עלמה שאינה נגבית ברכישה בקופות – והצעת החוק נועדה לשים סוף לתופעה. היו"ר כבל פתח את הישיבה ואמר כי צריך לקדם את ההצעה כדי למנוע מצב שבו גם גופים אחרים יחלו לגבות עמלה רק עבור שירות באינטרנט.

חדשות מבזק לייב - MivzakLive - גוגל חדשות - Google News

מנהלת השיווק של יס פלנט, ליעד קרימברג, ביקשה להציג הצעת פשרה ואמרה כי רכישת כרטיס באינטרנט מאפשרת להגיע מהבית ישר למקום שמור באולם, מבלי לעבור בקופה – ועל הנחות הזו נגבית עמלה. "אנחנו מוכנים לאפשר ללקוח לקנות, גם בקופה וגם באינטרנט, כרטיס ללא שמירת מקום ואם הוא ירצה שמירת מקום הוא יצטרך לשלם על כך גם בקופה וגם באינטרנט", אמרה. סמנכ"ל השיווק הבינלאומי של סינמה סיטי, אילה שפירא, אף ציינה כי היום 65% מהלקוחות קונים כרטיסים בקופה וההצעה תאפשר לצרכן לבחור אם לחסוך את שירות הנוחות או לא.

היו"ר כבל וח"כ זנדברג התנגדו בתוקף להצעה, וח"כ זנדברג אמרה: "אתם מוכנים להרע את השירות לכל הציבור ולו רק בשביל להמשיך לגבות את העמלה הזו, שבמאה ה-21 ללא ספק עבר זמנה ובטל קורבנה". היו"ר כבל הוסיף: "זה שיש עוד מקומות שגובים עמלה באינטרנט זה לא אומר שצריך לחזק את המגמה הזו". הוא הסביר כי אפילו הבנקים לא גובים עמלות עבור שירות באינטרנט, והזהיר כי הצעה כזו יכולה להוביל לכך שעוד גופים יאמצו אותה. קרימברג אמרה בתגובה כי אם הצעת החוק תעבור אז היא תפגע בצרכנים כי המחיר שכולם משלמים יעלה. ח"כ מיקי רוזנטל הציע לנציגי בתי הקולנוע לשקול הידברות בלב פתוח ובנפש חפצה. ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא אמר כי הוא לא מצליח להבין מה צריך לשלם עמלת אינטרנט.

מנכ"ל סינמה סיטי, אבי אדרי, אמר כי העמלה קיימת בעל העולם ולא מדובר בישראבלוף "אנחנו חלק מתעשייה בינלאומית שמתנהלת בצורה הזו, המודל העסקי שלנו בנוי על זה ואם לא נוכל לקחת את העמלה הזו נהייה בחיסרון. אנחנו לא מסוגלים להתמודד עם המפיצים הגדולים כמו דיסני והאחים וורנר", אמר. ראש הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, מיכאל אטלן, אמר כי הרשות כבר הגדירה את ההתנהלות הזו כסחר לא הוגן, אולם לא הצליחה לקדם את ההצעה בממשלה כי לא הייתה בטוחה שזה יביא להורדת מחירים.

כאמור, הוועדה אישרה את ההצעה לקריאה ראשונה אך היו"ר כבל סיכם את הישיבה ואמר כי הוא מקווה שבין הקריאה הראשונה לקריאה שנייה ושלישית תימצא פשרה ראויה. הוא הוסיף כי אין הצעת חוק שלא נשמע בה איום שהיא תביא לעלייה דרמטית של המחירים, ולמרות זאת אין בכוונתו לאפשר מצב של פריצת הסכר כך שמחר חברות נוספות יגבו עמלות בעסקאות באינטרנט.


מעוניינים לכתוב אצלנו או לנהל טור משלכם? לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

מעוניינים לכתוב אצלנו או לנהל טור משלכם? לחצו כאן ושלחו לנו הודעה


כרטיס ביקור דיגיטלי
צילום: pixabay

כשהחברים שלכם יספרו לכם על ההטבה שהם קיבלו מאיתנו, אל תהיו מופתעים

הצטרפו עכשיו לרשימת המנויים שלנו

בחינם

אל תפספסו את ההזדמנות

* בלחיצה על "הצטרפות" אני מאשר/ת קבלת הודעות מחדשות מבזק לייב

דילוג לתוכן