חדשות הארץמבזקיםפוליטי / מדיני

עד 5 שנות מאסר לנאשמים שהורשעו בעבירות של סחר באיברים

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (שלישי) את דינם של ד"ר מיכאל זיס ושלומי ביטון, לעונשים של 5 ו-4 שנות מאסר בהתאמה ועונשים נלווים, לאחר שהורשעו, לפי הודאתם בהסדרי טיעון, בעבירות של סחר באיברים ועבירות נלוות במסגרת רשת שפעלה להשתלה בלתי חוקית של איברים. מדובר בעונש תקדימי בעבירות סחר באיברים.

בחודש אוגוסט 2014 הגישה פרקליטות מחוז דרום כתב אישום לבית המשפט המחוזי כנגד 5 נאשמים, אשר היוו רשת שעסקה בסחר באיברים בין השנים 2012 ו- 2014.

על פי עובדות כתב האישום, לכל אחד מהנאשמים היה תפקיד מוגדר בשרשרת שהובילה לסחר באיברים בקנה מידה גדול. מדובר במספר גדול של תורמים ונתרמים ובסכומי כסף גדולים שהפיקו הנאשמים על חשבון ניצול המצוקה של התורמים והנתרמים.

הנאשמים, כפי שעלה מכתב האישום, זיהו את הפוטנציאל הרווחי שטמון בתיווך שבין המצוקה הכלכלית של התורמים בה היו מצויים, לבין המצוקה הרפואית של הנתרמים שהמתינו לכליה שתציל את חייהם וכך, גרפו לכיסם על גבם של התורמים והנתרמים סכומי כסף גדולים.

קראו גם:  הרוג ופצוע קשה בתאונת דרכים קטלנית בירושלים

הרשת פעלה להעברת חולי כליות לטורקיה תוך הטסת תורמים שרובם בעלי בעיות כלכליות קשות, חלקם היו חייבים לשוק האפור, חייבים בהוצאה לפועל וכיו"ב.

הנאשמים זיס וביטון לקחו חלק מרכזי ודומיננטי במסגרת רשת הסחר באיברים.

ד"ר מיכאל זיס, רופא במקצועו, אשר נתן ארשת מקצועית לפעילות בלתי חוקית של סחר באיברים, ביצע את בדיקות ההתאמה והיה הגורם הדומיננטי שעמד מאחורי רשת זו.

שלומי ביטון – היה אחראי מבחינת הרשת לגיוס תורמים בעלי קשיים כלכליים תוך פרסום מודעות באינטרנט ובעיתונות מקומית.

עניינם של שלושת הנאשמים האחרים: עוזי שמואלי, קובי דיין ודניאל פאר, המעורבים בפרשה הסתיים והם נדונו לעונשים שונים, כל אחד בהתאם לחלקו בפרשה.

במהלך ניהול התיק בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, נעצרו הנאשמים ביטון וזיס לאחר שחברו פעם נוספת לביצוע עבירות דומות של סחר באיברים. לאור האמור הוגש נגדם כתב אישום בבית משפט השלום בפתח תקווה ע"י פרקליטות מחוז מרכז (פלילי). שני התיקים אוחדו במסגרת הסדר טיעון בין הצדדים, כאשר הנאשמים הודו והורשעו בכתבי אישום מתוקנים בגין שני התיקים האמורים.

קראו גם:  תת-אלוף הישאם אבראהים נכנס לתפקיד קצין השריון הראשי

כאמור, היום גזר ביהמ"ש על הנאשמים זיס וביטון את העונשים הבאים: מיכאל זיס – 5 שנות מאסר בפועל, מאסר על תנאי ותשלום פיצויים בסך כולל של 300,000 ₪ וכן 100,000 ₪ במזומן שיחולטו לטובת אוצר המדינה. שלומי ביטון – 4 שנות מאסר בפועל וכן הופעל במצטבר עונש מאסר מותנה של 12 חודשים שהוטל עליו בתיק אחר שהתנהל נגדו בגין עבירות דומות. בסך הכל ירצה ביטון 5 שנות מאסר בפועל. מאסר על תנאי וכן תשלום פיצויים בסך כולל של 60,000 ₪ למתלוננים בשני התיקים בהם הורשע.

ביהמ"ש ציין בגזר דינו כי: "העבירות בהן הורשעו הנאשמים הן עבירות חמורות, ובעיקר השילוב הקשה והבלתי מוסרי שבין העבירות של סחר ותיווך לסחר באיברים לבין עבירות העושק והמרמה"

קראו גם:  פסטיבל הכליזמרים הבינלאומי ה-35 נפתח הערב בצפת

מהפרקליטות נמסר בתגובה לגזר הדין: "בית המשפט העביר מסר חד וברור ולפיו עבירות סחר באיברי בני אדם הן עבירות חמורות שעל החוטאים בהן לשאת במלוא חומרת הדין. מדובר בעבירות בהן נעשה ניצול כפול של מצוקה רפואית של החולים מחד, ומצוקה כלכלית של התורמים מאידך בשל בצע כסף. במקרה זה דובר על נאשמים שהיו מעורבים באינספור מקרים של סחר באיברים ושתוך כדי ניהול ההליך נגדם, שבו וביצעו עבירות דומות נוספות.

בית המשפט בגזר דינו אימץ את התכלית המוסרית והערכית העומדת בבסיס החוק, אשר ייעודה הוא למנוע חשש כי מעוטי יכולת ייאלצו, למחייתם, למכור איברים מגופם לבעלי היכולת".

אילוסטרציה

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

Back to top button
דילוג לתוכן