חדשות הארץמבזקיםפוליטי / מדיני

יותקנו מסנני חלקיקים לצמצום זיהום האוויר על כלי רכב מזהמים

איכות האוויר בישראל היא אחד הגורמים החשובים לבריאות ורווחת הציבור. מחקרים מראים כי זיהום אוויר גורם ישיר לעודף תחלואה ואף לתמותה מוקדמת, והמשרד להגנת הסביבה מבצע פעולות רבות לשיפור איכות האוויר בישראל.

בעוד שזיהום אוויר ממקורות תחבורתיים אחראי רק על כשליש מכלל הפליטות בישראל, ניטור מזהמים בארץ ובעולם מלמד בבירור כי הוא מקור הזיהום המשמעותי ביותר במרכזי הערים, בסמוך לריכוזי אוכלוסייה.

ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ יואב קיש, דנה היום (ראשון) בתקנות אוויר נקי (זיהום אוויר מכלי רכב) אשר יחייבו התקנת מסנני חלקיקים לצמצום זיהום האוויר, על כלי רכב מזהמים כגון משאיות כבדות וכלי רכב להסעת 8 נוסעים ומעלה עד שנת רישום 2005. בדיון הציג המשרד נתונים לפיהם כלי רכב המונעים בדיזל אחראים על פליטת 80% מזיהום אוויר אף שהם מבצעים רק כ-20% מהנסועה היחסית בישראל (קילומטראז').

קראו גם:  ליברמן: אני לא יודע על בסיס איזה תחקירים נציבות זכויות האד...

לאור חלקן של פליטות רכבי הדיזל מסך מצאי הפליטות מתחבורה, הוחלט במשרד להגנת הסביבה כי יש לבנות תכנית אשר תתמקד בצמצום זיהום האוויר מרכבי דיזל בלבד, בדגש על רכבי הדיזל הכבדים והישנים אשר תרומתם לזיהום האוויר הינה הגדולה ביותר. תכנית זו כוללת אמצעים להגבלת השימוש ברכבי דיזל מזהמים, לצד אמצעים לתמיכה ועידוד הציבור במעבר לכלי רכב נקיים יותר. לשם הפעלת תכנית זו הוקצה למשרד תקציב בסך כ-200 מיליון שקל.

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, פתח את הדיון ואמר: "מדובר בנושא חשוב ביותר, ועל כן הכנו תכנית לצמצום זיהום האוויר מרכבי הדיזל, אשר המטרתה העיקרית לשפר את בריאות הציבור על ידי הפחתת זיהום האוויר מכלי הרכב ב-30%. על-פי נתוני ה-OECD 2,200 איש מתים מוות מוקדם בשנה, מתוכם למעלה מ-50% ממקרי המוות נגרמים על-ידי חשיפה לזיהום אוויר מכלי רכב. כשמתמקדים בדיזל ישן, מדובר בתג מחיר של 150 איש בשנה. התקנות שהוצגו היום לוועדה, הן בבסיס התכנית, ועל כן יש לאשרן במהרה – לכל חודש נוסף שנמתין יהיה מחיר כבד בתחלואה ובחיי אדם".

קראו גם:  מצעד הגאווה בראשון לציון הסתיים, כלל הצירים נפתחו לתנועה

ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "התקנות הן חלק ממהלך אסטרטגי של המשרד להתמקד בהצלת חיים ובשיפור בריאות. בהתאם לכך, לכל גורם זיהום וסיכון נבנתה והופעלה תוכנית אסטרטגית למניעה ולהפחתת זיהומים וסיכונים סביבתיים. התקנות המוצגות היום הן חלק מהתוכנית הלאומית להפחתת זיהום אוויר מתחבורה שיש לה שני וקטורים: הראשון – לוודא שהתחבורה שנוסעת במדינת ישראל היא נקיה. לכן, אנחנו מסבסדים מסננים, מוניות היברידיות, רכבים חשמליים בשיתוף ואזורי אוויר נקי. הווקטור השני – לוודא שכמה שיותר נוסעים בתחבורה ציבורית, להתקין מסננים ולגרוט רכבים ישנים. אם נגיע לכמה שיותר הנעות חלופיות בתחבורה הציבורית, ירד דרמטית המספר הזה, של 1,100 מתים מוות מוקדם כל שנה מתחבורה. זה דבר ששווה להילחם עליו".

קראו גם:  חמישה פצועים בתאונת דרכים בכביש 4 סמוך לצומת ברכיה

בסיום הדיון אמר ח"כ יואב קיש, יו"ר הוועדה, כי יתקיים דיון נוסף להצבעה בהקדם.

צילום: המשרד להגנת הסביבה

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

Back to top button
דילוג לתוכן