חדשות הארץמבזקיםפוליטי / מדיני

הסוף לתאונות הגמלים בנגב? הצעת חוק לטיפול בבעיית הגמלים המשוטטים

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק לטיפול בבעיית הגמלים המשוטטים בנגב, שגורמים לתאונות קטלניות: "כבישי הדרום מופקרים – אין דין ואין דיין"

בני משפחות של ההרוגים בתאונות גמלים מתחו ביקורת על הסחבת של הממשלה בטיפול בנושא; היו"ר כבל: נעשה הכל למנוע את התאונה הבאה; יוזם ההצעה ח"כ סמוטריץ': לוקח על עצמי אחריות – טעיתי כשאפשרתי להצעה להיסחב במשך שנתיים, בהחלט יכול להיות שמשפחה התפרקה סתם

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום (שלישי) לקריאה ראשונה את הצעת חוק חובת סימון ופיקוח על בעלי חיים, של ח"כ בצלאל סמוטריץ', עליה חתומים חברות וחברי כנסת רבים נוספים. הצעת החוק נועדה להתמודד עם בעיית הגמלים המשוטטים בנגב, שגורמים לתאונות קטלניות ולרוב לא ניתן לאתר את בעליהם. זאת בתום דיון שקיימה הוועדה בנושא הגמלים המשוטטים בנגב, לבקשת ח"כ יואב בן צור ובעקבות התאונה הקטלנית לפני כשבועיים בה נהרג הנער ליאל אלמקייס. בני משפחות ההרוגים בתאונות עם גמלים בדרום אמרו דברים קשים בדיון, ומתחו ביקורת על כך שבמשך שנים לא נעשה דבר. היו"ר כבל אמר בתגובה כי ככל שהדבר תלוי בו בכוונתו לעשות את כל מה שנדרש כדי להביא את הפרשה הזו לסיום, להציל חיים של אחרים ולמנוע את התאונה הבאה.

קראו גם:  אושר בוועדת הבריאות: הפחתת דמי אשפוז סיעודי
צילום: דוברות הכנסת

ח"כ יואב בן צור אמר כי לא יכול להיות שבעלי חיים יגרמו לכאלה אסונות בכבישים, וקרא למנוע את האסון הבא. ח"כ איתן ברושי הוסיף כי אי אפשר להצדיק את הסחבת בנושא וכי הכתובת היא קודם כל משרד החקלאות והשירותים הווטרינריים שמתוכחים מי אחראי על בעלי הגמלים. "מצער שצריך לקרות אסון ועוד אסון ועוד אסון כדי שילמדו אין לסמן גמלים", אמר. ח"כ סעיד אלחרומי אמר מנגד כי צריך פתרון משולב שיאפשר שטחי מרעה לגמלים לצד הסימון. לדברים הצטרף גם ח"כ ג'ומעה אזברגה. ח"כ חיים ילין אמר כי גם אם תאושר ההצעה אין מספיק כ"א לאכיפה.


רבקה כהן, אמו של דוד כהן ז"ל שנהרג בתאונה עם גמל, שאלה איך יכול להיות שבעל הגמל יתחמק מאחריות והנפגעים ישארו ללא תשובה ופתרון. היא הוסיפה כי הגמלים לא מבחינים בין יהודים ללא יהודים ומה שקורה בכבישי הדרום זו הפקרות מוחלטת, כאילו שאין כנסת בישראל ואין ממשלה ואין דין ואין דיין". יו"ר הוועדה כבל אמר בתגובה כי בכל מה שתלוי בו הוא יעשה הכל לטפל בכך ולקדם את החקיקה שתביא את הפרשה לסיום ואולי תציל חיים של אחרים ותמנע את התאונה הבאה. עו"ד של משפחת אלמקייס, ישראל אסל, אמר כי הטרגדיה תמשיך ללוות את המשפה כל החיים וקרא לאפשר זיהוי הבעלים כדי שניתן יהיה גם לאחר המקרה לפעול נגדם. שמעון בוזגלו, שאחיו נהרג בתאונה עם גמל, אמר כי אם לפני שלוש שנים היה נעשה משהו אז הדיון הזה היה מיותר. "אני מאוכזב מהשר אורי אריאל כי אם הוא היה עושה משהו אנשים לא היו מתים. לא עשיתם כלום למנוע את הדיון הזה", אמר.

קראו גם:  גז רעיל דלף בנמל בירדן: 10 נהרגו ומאות נפצעו, הערכת מצב התקיימה באילת

ח"כ סמוטריץ' התייחס לדברי המשפחות השכולות וציין כי הצעת החוק שהגיש אושרה בקריאה טרומית כבר לפני שנתיים. "אני מתבייש ומבקש סליחה מבני המשפחות השכולות, אני מלווה את ההצעה כבר שנתיים ובכל משרד ממשלתי מסבירים לי למה זה לא במגרש שלהם ומתנהגים כמו ראש קטן. טעיתי שהייתה לי סבלנות ובהחלט יכול להיות שליאל נהרג סתם ומשפחתו התפרקה סתם". היו"ר כבל הוסיף ואמר כי אם משרדי הממשלה רוצים להביא תקנות במקום החקיקה אז הם צריכים לעשות את זה באופן מידי. "יש רגעים שאני מפסיק להתפשר. מה שלא יסתיים במושב הזה יובא בחקיקה", אמר. היועצת המשפטית של משרד החקלאות, עו"ד אפרת אביאני, ציינה כי התקנות כבר מוכנות וממתינות רק לאישור משרד המשפטים.

קראו גם:  ליברמן: גם לתלמידים חרדים יש הזדמנות להיות חלק משוק העבודה...

היו"ר כבל הודיע כי למשרדים יהיה זמן קצר, בין אישור ההצעה בקריאה ראשונה לקריאה השנייה והשלישית, להגיש תקנות ואם לא יעשו זאת ימשיך לקדם את החקיקה. כאמור, הוועדה אישרה היום את ההצעה שנועדה להסדיר רישום של בעלות על בעלי חיים, סימונם והחזקה עליהם, כדי למנוע תאונות דרכים ולאפשר הטלת אחריות פלילית על בעליהם. בהצעה תמכו היו"ר כבל, היוזם סמוטריץ', ח"כ נורית קורן, ח"כ שרן השכל, ח"כ חיים ילין, ח"כ רועי פולקמן וח"כ איילת נחמיאס ורבין, כאשר חברי הכנסת סעיד אלחרומי וג'ומעה אזברגה התנגדו לה. ח"כ אלחרומי הבהיר עם זאת כי יתמוך בהצעה אם יבצעו בה מספר תיקונים מינוריים.

צילום: דוברות הכנסת

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

Back to top button
דילוג לתוכן