חדשות הארץמבזקיםפוליטי / מדיני

השר גלנט: "אסור לנו לאבד את האחיזה בדרום"

כ-100 נציגי תנועות ההתיישבות השתתפו היום (חמישי) בכנס התנעה של משרד הבינוי והשיכון לקראת יצירת תכנית אסטרטגית לבניית 40,000 יחידות דיור בנגב ובגליל. לראשונה, כינס משרד הבינוי והשיכון את נציגי תנועות ההתיישבות בישראל, לכנס בנושא מימוש החזון הציוני בהתיישבות.

שר הבינוי והשיכון, אלוף (מיל') יואב גלנט אמר כי "ארץ ישראל תיבנה בידי עם חרוץ המוכן בכל מחיר להפוך את השממה והחרבה לנווה פורח – אמר בן גוריון לפני יותר ממאה שנים, והיום אנו מתניעים תכנית אסטרטגית אשר מהווה צעד משמעותי למימוש החזון הציוני בהתיישבות. אני מייחס חשיבות עליונה לשיתוף פעולה עם צעירי וצעירות תנועות ההתיישבות, אשר מיישמים בדורנו, הלכה למעשה, את חזון ההתיישבות הציוני. שיתוף פעולה שכזה יוביל לתנופת פיתוח ויישוב אדירה בנגב ובגליל, וליישום הגשמת החזון המשותף – יישוב ופיתוח הארץ בכל שטחיה. עבור כולנו בית לאומי הוא ארץ ישראל. בנוסף על בניית בתים אנו במשרד הבינוי והשיכון רואים כמשימה את בניין רוח הנוער הציוני הבונה ומיישב את הארץ."

קראו גם:  אושר בקריאה ראשונה: תשלומים לעובדי סיעות לא יהיו חלק ממימון המפלגות

בנוסף הוסיף השר גלנט: "אני חרד לאחיזה הציונית במדינת ישראל, אני תולה את תקוותי בנוער המצוין שלנו שיוביל את פיתוח ויישוב הארץ בכל חלקיה. אסור שיתרחש מצב בו על רקע לאומני ופלילי יפגעו בחקלאים וביישובים , לא יכול להיות שלא יתאפשר מצב של התיישבות היכן שהמדינה מחליטה להתיישב בגלל התנגדויות של פורעי חוק בעיקר על רקע לאומני. אסור לנו לאבד את האחיזה בדרום. פיקדתי שנים ארוכות בגזרת הדרום, היום כאשר אני מגיע לנגב ומסתכל על סביבת העיר באר שבע אני מזדעזע מכמות הבנייה הבדואית הבלתי חוקית של השנים האחרונות. בחלקים מסויימים בגליל המרכזי המצב דומה. עלינו להחזיר את תנופת ההתיישבות היהודית לנגב ולגליל , זהו נושא העומד במרכז החזון הציוני."

קראו גם:  אושר: משרד הבריאות יכיר בבדיקות אנטיגן ביתיות עצמיות מפוקחות מרחוק

לקראת בנייתה של תכנית אסטרטגית מרכזית של משרד הבינוי והשיכון לחיזוק ופיתוח המרחב הכפרי בנגב ובגליל, הוזמנו לכנס התנעה נציגי תנועות ההתיישבות, ביניהם, תנועות נוער, עמותות מיישבות, תנועות מושבים וקיבוצים ועוד.

הכנס נועד ליצור דיאלוג ראשוני בין בכירי המשרד ובראשם השר גלנט,  ובין סוכני התיישבות, על מנת לעמוד על אתגרים והזדמנויות בפעילות ההתיישבותית. בהמשך יתקיימו גם שולחנות עגולים ומושבי עבודה אשר יעסקו בתכניות משותפות בין המגזרים לעידוד התיישבות בישראל.

בכנס הוצגה פעילות המשרד בתחום ההתיישבות הכפרית וניתנה סקירה של פעילות התנועות ע"י נציגיהן.

משרד הבינוי והשיכון פועל רבות להגברת האכלוס בהתיישבות הפריפריאלית, באמצעות סבסוד ישיר ליחידות דיור חדשות על פי החלטות ממשלה, ומימון פעולות תומכות אכלוס. כמו כן, המשרד פועל להרחבת יישובים קיימים, הקמת יישובים חדשים, הקמת מבני ציבור קהילתיים, שיקום תשתיות ביישוב הוותיק ועוד.

קראו גם:  אישום: על רקע אובססיביות וקנאה - תקף את חברתו לשעבר ובן זוגה

בתחומי היישובים הכפריים בנגב ובגליל, מעל 40,000 יחידות דיור בתחומי תב"עות מאושרות. התכנית נועדה לעודד הגברת שיווקים ביישובים הכפריים, ובמקביל לתת מענה לחסרים הקיימים במוסדות ציבור ובשיקום תשתיות ותיקות.

בין התנועות אשר לקחו חלק בכנס ויהוו שותפות פעילות ביצירת תכניתו של משרד הבינוי והשיכון במרחב הכפרי ויישומה: תנועת איילים, קדמה – כפרי סטודנטים, בארצנו-מכינות קדם צבאיות, השומר החדש, בני עקיבא, האיחוד החקלאי, תנועת המושבים, התנועה הקיבוצית, תנועת אמנה, תנועת אור ועוד.

צילום: ששון תירם
צילום: ששון תירם

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

Back to top button
דילוג לתוכן