חדשות הארץמבזקיםפוליטי / מדיני

שר החקלאות ופיתוח הכפר נפגש הבוקר עם ראשי המועצות בעוטף עזה

הבוקר (חמישי) התקיימה פגישה במועצה האזורית מרחבים שבעוטף עזה בהשתתפות שר החקלאות אורי אריאל, יואב מורג מנהל מחוז דרום המשרד החקלאות ורותי פרום ראש הרשות לתכנון במשרד החקלאות, שי חג'ג', מ.א. מרחבים, גדי ירקוני מ.א.אשכול, תמיר עידאן מ.א.שדות נגב, אלון שוסטר מ.א.שער הנגב, יאיר פרג'ון מ.א.חוף אשקלון. שר החקלאות עדכן את ראשי המועצות כי סיכם עם משרד האוצר ורשות המים כי בשלב זה לא תקוצץ מכסת המים לחקלאות במערכת הארצית מעבר לכמות הצריכה בפועל בשנים האחרונות. במידה ויהיה קיצוץ בשל עצירת גשמים או בשל אי עמידה של מתקני ההתפלה בכמות הצפויה, החקלאים יפוצו ויופנה תקציב נוסף לפיצוי ולעידוד לויתור מרצון של מכסת מים מגד"ש לטובת המטעים.

שר החקלאות אריאל אמר "אנו פועלים רבות ונמשיך לפעול למען יישובי עוטף עזה, נושא המים על הפרק ואנו פועלים באופן מתמיד למען החקלאים בעניין זה. סכמתי לפני כחודשיים עם רשות המים ועם האוצר שלא יהיה קיצוץ ללא פיצוי ולמעשה הוסר האיום שהוכרז על ידי רשות המים לפני כשלושה חודשים ואנו פועלים שיהיה פיצוי לחקלאים לפי המודל של שנת 2009. לדאבוננו, לאחר ארבע שנות בצורת ירדו עד כה מעט גשמים שהם פחות מהממוצע הרב שנתי והחורף הנוכחי מסתמן כשחון לכן הבאנו בנוסף כ – 70 מיליון קוב ממתקני ההתפלה והמדינה מקימה מתקני התפלה נוספים בגולן ויתווספו מיידית בין 90-100 מיליון קוב. כפי שאמרתי – אין מצב שמקצצים ללא פיצוי ויחד עם משרדי האנרגיה והאוצר משרד החקלאות מקדם מתקן ההתפלה נוסף בגליל המערבי עבור הצפון והקמת מתקן התפלה נוסף בשורק, שכבר מוכן סטטוטורית, המתקנים האלו יתנו תוספת של 250-350 מיליון קוב נוספים ליכולת ההתפלה של ישראל וכיום במסגרת ההסכמים יכולת ההתפלה הקבועה עומדת על כ 600 מלמ"ק + 50 מלמ"ק הנוספים לשנת 2018״. שר החקלאות הוסיף: ״בשנה האחרונה פעלנו רבות כדי להיטיב עם מצבם של החקלאים בתחום המים, הורדנו את מחיר המים השפירים בכ- 20% ובמקביל משרד החקלאות פועל להשקיע בגידולים חוסכים במים והכוונת המים למטעים על פני גידולי שדה תוך עידוד חקלאים לעבור לשימוש יעיל במים ונמשיך לעשות מאמצים כדי להטיב עם החקלאים".

קראו גם:  גנץ: דברי אבו מאזן בזויים ושקריים, והם ניסיון ל...

כזכור רשות המים הודיעה באוקטובר 2017 שיקוצצו 50% מהמכסות למים לחקלאות. עם הודעת רשות המים, שר החקלאות אורי אריאל וראשי המועצות התערבו באופן מיידי וגיבשו מודל יחד עם משרד האנרגיה והמים ועם משרד האוצר לפיו לא יהיה קיצוץ. המודל אומץ על ידי רשות המים ונכון לכרגע הוסר האיום על הקיצוץ וזו בשורה לחקלאות.

לאור התערבות שר החקלאות יחד עם שר האנרגיה והמים בשנת 2018 ירכשו כ 75 מיליון קוב נוספים ממתקני ההתפלה, מתוכם 60 מיליון קוב שלא נלקחו תחילה בחשבון ממקורות המים הזמינים לשימוש. בנוסף, משרד החקלאות ממשיך לקיים מחקרים רבים על מנת להגיע לחיסכון משמעותי במים בגידולים השונים.

ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג': "המדינה חייבת להקים עוד מתקני התפלה כפי שהתחייבה על הקמת 4 מתקנים. התחייבות שר החקלאות כי אם יהיה קיצוץ יהיה גם פיצוי, היא נכונה ואחראית. אבל אסור לנו להגיע למצב של קיצוץ והענקת פיצויים. מדינת ישראל היא מעצמת הייטק וידע טכנולוגי. אנחנו יודעים לייצר לעצמנו את המים, שהם המרכיב העיקרי בחקלאות ובחיים בכלל, ויש לזרז את תוכנית הקמת מתקני ההתפלה. אם, חלילה, יאלצו לקצץ במכסות המים המשמעות היא הקטנת שטחי הגידול בארץ בשנים הבאות, הפקרת קרקעות וסיכון ביטחון המזון של אזרחי ישראל."

קראו גם:  הרמטכ"ל על מות סמ"ר פיטוסי: "האירוע חמור, קשה ומצער ונתחקרו ביסודיות ובמקצועיות"
אורי אריאל שר החקלאות במ.א. מרחבים

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

Back to top button
דילוג לתוכן