חדשות הארץמבזקיםפוליטי / מדיני

הממשלה אישרה: הפלסטינים החייבים כספים לא ייכנסו לישראל

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הנוהל של שרת המשפטים איילת שקד ושר הביטחון אביגדור ליברמן, המונע כניסה של חייבים פלסטינים לישראל. זאת לאחר שהתברר כי כיום הפלסטינים חייבים למעלה מחצי מיליארד ₪ בתיקי הוצאה לפועל והרשות לגביית קנסות, כאשר ההערכה היא שהחובות שאינם מדווחים עומדים על למעלה מ- 2.5 מיליארד שקל. כעת, תיפסק האפליה הקיימת היום לאזרחי ישראל ולרשויות מדינה שיש להם בעלי חוב פלסטיניים, וניתן יהיה לדאוג לתשלום החובות.

במרץ 1998 אישרה הממשלה נוהל שנועד לסייע לרשויות השלטוניות בישראל וביהודה ושומרון וכן לנושים ישראלים לגבות תשלומי חובות מצד חייבים פלסטינים באמצעות מניעת כניסה לישראל. אלא שהנוהל נתקל בקשיים בהעדר שיתוף פעולה עם הרשות הפלסטינית.

קראו גם:  המשטרה מבקשת את עזרת הציבור באיתור נעדר בן 34 מנתיבות

על פי הנוהל שהיה קיים עד כה, אשר מסורבל לתפעול, רשות שלטונית ונושה היו רשאים לפנות אל הממונה על העזרה המשפטית במשרד המשפטים בבקשה למנוע כניסת חייב משטחי המועצה הפלסטינית, אם חלף המועד המצוין על גבי הדו”ח לתשלום, או לחילופין לא הגיש האחרון בקשה להישפט. בנוסף, על החוב היה להיות מוגש לביצוע בהוצאה לפועל בישראל, תוך מתן דגש כי חלף המועד הנקוב באזהרה.

במידה והתקיימו התנאים המפורטים בנוהל, מודיע הממונה במשרד המשפטים למנהל האזרחי ולמפקדת תיאום וקישור על צירוף שמו של החייב לרשימת החייבים המועברת לנציג המועצה הפלסטינית יחד עם התראה, וכניסתו תימנע אם לאחר 30 יום לא הסדיר את חובו.

קראו גם:  רוכב אופנוע בן 21 נפצע בינוני בתאונת דרכים בקריית ביאליק

לאחר עבודת המטה שערכה וועדה בינמשרדית, הוחלט על ביצוע שינויים מרכזיים בנוהל, שיאפשרו את אכיפתו האפקטיבית וימנעו מחייבים פלסטיניים להיכנס לישראל, עד להסדרת התשלום:

1. במקום להעביר את שמות החייבים לנציג הרשות הפלסטינית, יודיעו לחייב בעת רצונו להיכנס לישראל על החוב הקיים. לאחר מכן, תוך 30 יום יהא עליו להסדיר את החוב, בטרם תמנע כניסתו הסופית לישראל. במידה ולחייב אין היתר כניסה לישראל בתוקף, בקשתו לקבלת היתר כניסה לישראל תסורב והוא יקבל את המידע אודות החוב והדרך בה ניתן להסדירו. במקרה של אי-תשלום החוב, תהפוך האזהרה לסירוב כניסתו.

2. הנוהל יחול גם על תושבי שטח C וכן על חובות התושבים הפלסטינים לריבון ביו”ש.

3. בשל השונות בין אזורי הפעילות ודפוסי הפעילות בהם (השטח הריבוני של מדינת ישראל ושטחי יהודה ושומרון), הפעלת הנוהל ביחס לחובות לישראלים תהיה על-ידי הממונה על העזרה המשפטית במשרד המשפטים והפעלת הנוהל ביחס לחובות לרשויות האזור תהיה על-ידי קמ”ט משפטים באיו”ש.

קראו גם:  נתניהו: בנט תפסיק לשקר ותן 100% ללוחמים. זה יעלה רק עוד 50...

שרת המשפטים, איילת שקד: “תם עידן של ניצול ישראלים על ידי פלסטיניים בידיעה שלא ניתן לגבות את חובם. סכום החובות שנצבר עד כה הוא בלתי מתקבל על הדעת. תפיחתו לחצי מיליארד ₪, רק בחובות המדווחים, מחייבת אותנו לתקנו ולהפוך אותו לאפקטיבי, ועל ידי כך, החובות יגבו בצורה מיטיבית. אני מקווה שהתיקון יביא לכך שהפלסטינים ישלמו את חובותיהם ותיפסק האפליה כלפי אזרחי ישראל ורשויות המדינה”.

תמונת ארכיון

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

Back to top button
דילוג לתוכן