חדשות חוץמבזקים

מניין ההרוגים ברעידת האדמה שפקדה את מקסיקו עלה ל-15

רעידת אדמה בעוצמה של 8.1 פקדה הלילה (שישי) את החוף הדרומי של מקסיקו, כך נמסר מהמכון הגיאולוגי האמריקני, רעש אדמה שהוגדר כרעידה החזקה ביותר ב-100 שנים האחרונות שפקד את האזור.

נשיא מקסיקו, אנריקה פנה נייטו, אישר כי לפחות חמישה בני אדם נהרגו ובנוסף התקבלה התראת צונמי ממספר מדינות שכנות. על פי המכון הגיאולוגי האמריקני (USGS), מוקד הרעש היה 102 קילומטרים ממערב לטאפאצ'ולה שבמדינת צ'יאפאס בדרום המדינה, לא הרחק מגוואטמלה. עומק הרעידה היה כ-22 קילומטרים.

הנשיא המקסיקני נייטו אמר כי היו 62 רעידות אדמה וציין כי הרעידה הייתה מעט יותר חזקה, 8.2 מהדיווח של המכון הגיאולוגי האמריקני, מה שהופך את הרעידה לחזקה שהכתה את המדינה ב-100 שנים האחרונות.

הרעידה כאמור פגעה בחופי מקסיקו הדרומית, מספר בתים בצ'יאפאס קרסו ובניינים התנענעו בחוזקה אפילו בבירת מקסיקו המרוחקת יחסית ממוקד הרעש. מערכת התרעת צונאמי בארצות הברית דיווחה כי ישנו איום צונמי על מספר מדינות במרכז אמריקה כולל בקו החוף של גואטמלה, הונדורס, מקסיקו, אל סלבדור וקוסטה ריקה. הוא אמר כי ישנו איום גם על הוואי, גואם ואיים פסיפיים אחרים. עוד נמסר כי על החוף המערבי של ארצות הברית אין איום צונמי.

קראו גם:  רובה M16 נתפס ברכב סמוך לצומת שילה בבנימין, חשוד משכם נעצר

נשיא גוואטמלה, ג'ימי מוראלס, דיבר בערוץ הטלוויזיה הארצי וקרא לרגיעה בשעה שצוותי החירום החלו לאמוד את הנזקים שנגרמו כתוצאה מרעש האדמה. ברדיו המקומי של מרכז אמריקה דווח דקות לאחר הרעידה על אדם אחד שנהרג. "יש לנו דיווחים על נזקים שנגרמו ועל מותו של אדם אחד, למרות שעדיין אין לנו פרטים מדויקים", אמר מוראלס. הוא ציין כי ייתכן שהאדם שנהרג היה בסאן מרקוס ליד הגבול עם מקסיקו.

מאז פקד רעש האדמה את המדינה עלה מספר ההרוגים באסון ל-15 בני אדם, כך דיווחו לפני זמן קצר הרשויות. כמו כן מספר ההרוגים עוד צפוי לעלות.

יהודה משי זהב יו"ר זק"א שוהה בימים אלו במקסיקו סיטי סיפר: "דקות ספורות לפני חצות הופעלו הצופרים המכריזים על אזהרה מפני רעידת אדמה. בזמן שמיעת הצפירה. אירעה רעידת אדמה חזקה שהורגשה מאוד. כל התושבים והאורחים של בתי המלון יצאו לרחובות מחשש לקריסת בניינים. ב"ה לא ידוע לנו על נפגעים".

קראו גם:  חמאס על מצעד הדגלים: "ישראל מסתכנת במלחמה נוספת"

צ'יקו חדד בן 21 תושב כפר חב"ד, חובש מתנדב במד"א שנמצא במקסיקו במסגרת טיול אחרי צבא ושוהה בבית חב״ד סן קריסטובל (מקסיקו) סיפר: "הלילה סמוך לשעה 23:55 היינו בבית חב"ד באמצע להכין אוכל למטיילים שחזרו מטיול בלאס נובאס, לפתע הרגשנו שהכל רועד המנורות והצלחות והבנו שמדובר ברעידת אדמה חזקה, פעלנו לפי ההנחיות ורצנו מייד מחוץ לבניין למקום פתוח. הייתה קצת בהלה והיסטריה. אנחנו נמצאים כאן יחד עם שליח חסידות חב"ד במקסיקו, הרב אורן רז ומבדיקה שערכנו עד כה, ב"ה אין נפגעים מקרב הישראליים והיהודים. אנחנו ערוכים לתת כל סיוע שצריך. ואני נמצא בקשר הדוק עם אגף מבצעים במד"א שערוכים לתת כל סיוע שנבקש פה, יש צפי לרעידות משנה וייתכן וגם גלי צונמי. עד כה ידוע לנו על נפגעים מקרב התושבים וככל הנראה גם הרוגים. אנחנו נערכים לצאת ולתת סיוע ככל שיתאפשר לנו ובתקווה שהשבת תעבור עלינו בשקט. זה מה שאנחנו יודעים פה כעת יש לנו קצת בעיות תקשורת, לילה כאן ואנשים מתחילים להירדם"

קראו גם:  פיצוץ עז נשמע במזרח טהראן, עשן כבד מיתמר מעל האזור

בשנת 1985 התרחשה רעידת אדמה בעוצמה של 8, מבנים רבים קרסו ואלפי בני אדם נספו. מאז אותה רעידה הוקשחו נהלי הבנייה ותרגילי רעידות אדמה במקסיקו סיטי הפכו לשגרה בשנים האחרונות.

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

Back to top button
דילוג לתוכן