בריאותחדשות הארץמבזקים

מי יעזור לכם אם תתמוטטו ברחוב? "רוב הציבור אינו יודע לבצע החייאה"

מי יעזור לכם אם תתמוטטו ברחוב? בכל מקרה אל תבנו על עוברי האורח. סקר חדש שנערך עבור איחוד הצלה לקראת יום העזרה הבינלאומי מגלה כי רוב הציבור אינו יודע לבצע החייאה אפקטיבית.

זאת למרות ש-64% מהישראלים למדו זאת בצבא או במסגרת אזרחית. מרבית מהנשאלים לא ינסו כלל לבצע החייאה באדם שזקוק לכך, וכ-30% ממי שנתקלו בעבר בפצוע הודו שהם “קפאו” ברגע האמת.

מנכ"ל איחוד הצלה, משה טייטלבוים: ההצלחה של טיפול רפואי תלויה גם בעזרה הראשונה שמגישים עוברי אורח. אנו קוראים לציבור להירשם לקורסי עזרה ראשונה

מי יעזור לכם אם תתמוטטו ברחוב לפני שיגיעו למקום אנשי רפואת חירום? בכל מקרה אל תבנו על עוברי האורח בישראל. סקר חדש מגלה כי רק 10% מהישראלים יודעים לבצע פעולות החייאה אפקטיביות במידה ויתקלו באדם שהתמוטט ונזקק להגשת עזרה ראשונה מצילת חיים. הסקר נערך עבור איחוד הצלה לקראת יום העזרה הבינלאומי שיצוין ברחבי העולם בסוף השבוע הקרוב וביום ראשון בישראל. את הסקר ערכו רפי סמית ואולגה פניאל ממכון סמית למחקר. אך לא כל הישראלים מודעים או מודים בחוסר הידיעה. 30% סבורים כי הם יודעים לבצע החייאה טובה מאוד או די טובה. 70% הודו שאינם יודעים לבצע החייאה כלל או לבצע החייאה לא מספיק טובה.

קראו גם:  גבר בן 62 הוכש ע"י נחש בקיבוץ סמוך לנתניה, מצבו בינוני

הדבר מפתיע לאור ממצאים נוספים שעלו מן הסקר. 64% מהנשאלים ציינו שלמדו לבצע החייאה במסגרת כלשהי – בעיקר עשו קורס של עזרה ראשונה בצבא (27%), קורס חובשים בצבא (2%), קורס עזרה ראשונה במסגרת אזרחית (41%), קורס חובשים במסגרת אזרחית (1%) או למדו במסגרת לימודי מקצוע רפואי (7%). 31% מהנשאלים ציינו שלא למדו לבצע החייאה אף פעם. יותר נשים הודו כי הן אינן יודעות לבצע החייאה – 77% לעומת 60% מהגברים. 39% מהנשים שהשתתפו בסקר ציינו כי מעולם לא למדו לבצע החייאה לעומת 24% מהגברים. עוד עולה מהסקר כי מרבית מהנשאלים לא ינסו כלל לבצע החייאה באדם ללא הכרה, דופק ונשימה. 58% מהנשאלים ענו כי אם היו נקלעים לסיטואציה כזאת היו מחפשים מישהו אחר שיבצע החייאה (44%) או הודו שלא ידעו מה לעשות (14%).

קראו גם:  בשל עבודות תשתית: פעילות רכבת ישראל תופסק בהדרגה החל מ- 21:00

כאשר בוחנים מה קורה בפועל בהתמודדות עם אירוע חירום רפואי, רק 24% מנשאלים שנתקלו במקרה הדורש ביצוע החייאה, באמת ביצעו או ניסו לבצע פעולות מצילות חיים. 29% מהאנשים שנתקלו בעבר בפצוע הודו שהם “קפאו” ברגע האמת ולא ביצעו החייאה או ניסו לסייע. הסקר בוצע בין ה-22 ל-23 באוגוסט 2017 בפאנל אינטרנטי בקרב 700 איש/ה כמדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל (גילאי 18 ומעלה) במטרה לבדוק את מידת הידע והיכולת של הציבור לבצע פעילויות החייאה במצבי חירום לפני הגעת צוותי עזרה ראשונה מקצועיים. טעות הדגימה הינה 3.7%.

מנכ"ל איחוד הצלה, משה טייטלבוים, התייחס לנתונים ואמר כי "ההצלחה של טיפול רפואי מציל חיים תלויה גם בעזרה הראשונה שמגישים עוברי אורח או בני משפחה. אנו באיחוד הצלה רואים חשיבות עליונה בהדרכה של הציבור לביצוע נכון של החייאה ופעולות מצילות חיים נוספות עוד טרם הגעת מתנדבי איחוד הצלה למקום. לכן, השקענו בשנים האחרונות משאבים רבים בהדרכת הורים ומשפחות בקורסי 'משפחה בטוחה', קורסים קצרים של ארבע שעות בהם לומדים המשתתפים לבצע פעולות מצילות חיים שמסייעות עד להגעת כוחות רפואת חירום. לקראת יום העזרה הראשונה אנו קוראים לציבור להירשם לקורסים אלו שכבר הוכיחו את עצמם. חלק ממשתתפי 'משפחה בטוחה' דיווחו כי במקרי חירום הם הגישו עזרה לבני משפחה ואנשים קרובים והצילו את חייהם".

קראו גם:  באר שבע: רכב פגע בניידת משטרה, נהג הרכב החשוד נמלט מהזירה

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

Back to top button
דילוג לתוכן