חדשות הארץמבזקיםתנועה ותחבורה

רוכבים על אופניים וגרים בתל אביב? החל מבצע אכיפה – נהגו על פי החוק

השבוע תחל עיריית תל אביב-יפו באכיפת רכיבה לא חוקית באופניים * החודש תחל אכיפה באמצעות אזהרות * בהמשך יינתנו קנסות של בין 1000-100 שקלים * עשרות פקחים הוכשרו למשימה

השבוע תחל עיריית תל אביב-יפו באכיפת חוק ארצי על כלי הרכב הדו- גלגליים. האכיפה נועדה לשמור על הולכי הרגל מפני פגיעות רבות מכלי רכב שונים הנוסעים על המדרכות ובראשם האופניים החשמליים. מטרת האכיפה להביא לצמצום מספר הפגיעות על ידי הקפדה על הפרדת השימושים בסוגי הדרך השונים. ברחבי העיר יסיירו פקחים עירוניים שהוסמכו לאכוף את החוק, בין היתר באמצעות עיכוב ותפיסת כלי הרכב וכן באמצעות מתן הודעות תשלום קנס לעוברים על החוק. תחילה תבוצע האכיפה באמצעות רישום אזהרות בלבד.

העירייה פעלה ופועלת לקידום תחבורה בטוחה ויעילה בעיר כיעד אסטרטגי ראשון במעלה ומעודדת שימוש בכלי רכב אלטרנטיביים על חשבון הרכב הפרטי. עם זאת, בשל ריבוי התאונות בהן היו מעורבים רוכבי אופניים חשמליים והולכי רגל וכן העדר אכיפה על המדרכות, הובילה העירייה להענקת סמכויות אכיפה נרחבות לפקחים העירוניים במסגרת חקיקה ייעודית.
במסגרת החוק שאושר תבוצע אכיפה במדרכה, בשביל אופניים, בנתיב שסומן כשביל אופניים, באזור שהנסיעה בו הוגבלה למהירות מירבית של 30 קמ"ש (אזור מיתון תנועה), בשביל המיועד להולכי רגל וסומן בתמרור וכן במעברי חצייה.

כללים לרכיבה על אופניים וקורקינט חשמליים:

• חל איסור מוחלט לרכב במדרכות.
• מותרת רכיבה באופניים וקורקינט חשמליים בשבילי אופניים. היכן שאין שבילי אופניים החוק קובע שהרכיבה תהיה בצדו הימני של הכביש, בזהירות רבה ובהתאם לחוקי התנועה.
• בהתאם לחוק מותר לרכב באופניים וקורקינט חשמלי מגיל 16 ומעלה.

כללים לרכיבה עם אופניים רגילים:

• ברחובות בהם קיימים שבילי אופניים חל איסור מוחלט לרכב במדרכה, הרכיבה תהיה בשביל האופניים בלבד.
• ברחובות שהוגדרו וסומנו כממותני תנועה בתמרור מיוחד (30 קמ"ש), רכיבה באופניים במדרכה אסורה והיא תהיה בכביש בזהירות, הוראת החוק הנ"ל תקפה לרוכבים באופניים רגילים שגילם מעל 16 שנים.
• ברחובות בהם אין שביל אופניים והם לא הוגדרו ממותני תנועה לא תבצע העירייה אכיפה כנגד רוכבי אופניים רגילים הרוכבים במדרכה.

רוכבים על אופניים וגרים בתל אביב? החל מבצע אכיפה - נהגו על פי החוק
קרדיט: pixabay

כללים להרכבה עם אופניים:

• החוק קובע שמותר להרכיב ילד שטרם מלאו לו 8 שנים על אופניים המצוידים במושב נפרד המבטיח את שלום הילד המורכב עליהם.
• גיל המרכיב באופניים יהיה מעל 14 שנים .
• חל איסור מוחלט בהתאם לחוק להרכיב על קורקינט חשמלי, "גלגינוע".

כללים בעת חצייה במעבר חצייה עם אופניים רגילים, חשמליים וקורקינט חשמלי:

• חל איסור מוחלט לחצות בנסיעה מעבר חצייה ועל הרוכב לרדת מהאופניים ולחצות ברגל את מעבר החצייה.
• מותרת הנסיעה רק במעברי חצייה שיועדו וסומנו במיוחד עבור ציבור הרוכבים.

רוכבים על אופניים וגרים בתל אביב? החל מבצע אכיפה - נהגו על פי החוק
קרדיט: pixabay

כללים לרכיבה עם אופנועים/קטנועים:

• אסורה בהחלט נסיעה במדרכה, מותרת חצייתה בלבד, למטרת כניסה ויציאה מחצרות.

תקנות תעבורה שיאכפו ע"י פקחי העירייה וסכומי הקנס שיינתן:

• איסור שימוש בטלפון נייד בעת רכיבה (איסור אחיזה, קריאת SMS) – 1,000 ₪.
• איסור על שימושים במדרכות, שבילי אופניים, מעברי חצייה וכו' ברכיבה על ידי מי שהכביש או השביל לא יועדו לו, קנסות בדרגות משתנות בטווח 100 ₪ – 250 ש"ח, (משתמשי הדרך בהתאם לחוק: רוכבי אופניים חשמליים ורגילים, קורקינט חשמלי, אופנועים והולכי רגל).
• איסור גרימת הפרעה לתנועת עוברי דרך במדרכה – 250 ₪.
• איסור הליכת הולכי רגל על נתיב המיועד לרכיבת אופניים- 500 ₪.
• עבירות הרכבה אסורות לרוכבים, קנסות בדרגות משתנות בטווח 100 ₪ – 250 ₪.
• איסור שימוש באוזניות לרוכב במדרכה- 250 ₪.

סמכויות הפקחים העירוניים על פי חוק לייעול הפיקוח והאכיפה העירוניים ברשויות המקומיות (תעבורה), תשע"ו 2016:

• הפסקת התנהגות המהווה עבירה באופן מידי.
• הסמכות לדרוש מכל אדם הנוגע בדבר למסור כל ידיעה או מסמך.
• רישום דו"ח ברירת משפט בעבירות תעבורה בהתאם לחוק האמור.
• תפיסת אופניים, תלת אופן או גלגינוע (קורקינט חשמלי), או חלק מהם, לאחר שנמצא כי בוצעה בהם עבירת תעבורה בהתאם לחוק האמור, כדי למנוע המשך השימוש בהם.
• הוצאת אויר מהצמיגים לאופניים, תלת אופן או גלגינוע (קורקינט חשמלי), לאחר שמצא כי בוצעה בהם עבירת תעבורה, כדי למנוע את המשך השימוש בו תוך המשך ביצוע העבירה
• סמכות עיכוב אדם שסירב להיענות לדרישת פקח ויש חשש שיימלט, עד לבוא שוטר.

רוכבים על אופניים וגרים בתל אביב? החל מבצע אכיפה - נהגו על פי החוק
קרדיט: pixabay

שאלות ותשובות

באלו תנאים תאכוף העירייה רכיבה אסורה על אופניים חשמליים וקורקינט חשמלי?

העירייה תבצע אכיפה כלפי רוכבי אופניים וקורקינט חשמליים שנוסעים על המדרכה. זאת, בהתאם לחוק המדינה שקובע כי רכיבה באופניים וקורקינט חשמליים מותרת בשבילי אופניים ואסורה בהחלט בשטח המדרכה. היכן שאין שבילי אופניים, על רוכבי אופניים וקורקינט חשמליים לרכוב בזהירות בצדו הימני של הכביש.

היכן ובאלו תנאים תאכוף העירייה רכיבה אסורה על אופניים רגילים?

1. ברחובות עם שבילי אופניים: האכיפה תבוצע כלפי רוכבי אופניים רגילים שנוסעים על המדרכה במקום לרכב בשביל האופניים. 2. ברחובות ממותני תנועה (כלומר, רחוב שבו מהירות הנסיעה המותרת היא עד 30 קמ"ש): חוק המדינה קובע כי רכיבה באופניים רגילים תתבצע בכביש בזהירות. הוראת החוק אינה תקפה לרוכבים באופניים רגילים מתחת לגיל 16 הרוכבים במדרכה. ברחבי העיר ישנם כ-80 רחובות ממותני תנועה והם מסומנים בתמרור בכניסה אליהם וביציאה מהם. 3. ברחובות שבהם אין שביל אופניים והם לא הוגדרו ממותני תנועה (כמו אלנבי ובן יהודה), לא תבצע העירייה אכיפה כנגד רוכבי אופניים רגילים.

מה לגבי מעברי חציה?

אכיפה תבוצע כלפי רוכבי אופניים (רגילים, חשמליים וקורקינט חשמלי) שנוסעים במעבר חצייה המיועד להולכי רגל, למעט במעברי חצייה שיועדו וסומנו במיוחד לאופניים. היכן שאין סימון, רוכבי האופניים צריכים לרדת מהאופניים ולחצות בהליכה.

האם תבוצע אכיפה כלפי רוכבי אופניים שאוחזים בטלפון נייד תוך כדי רכיבה?

כן, אכיפה תתבצע כלפי מי שמחזיק טלפון נייד תוך כדי רכיבה במדרכה, ולא כדאי להסתכן בעניין הזה, קודם כל כי זה ממש מסוכן, וחוץ מזה בגלל שגובה הקנס הקבוע בחוק על עבירה זו הוא 1,000 ש"ח, ותסכימו איתנו שאף הודעת ווטסאפ לא שווה את הסכום הזה.

האם העירייה תבצע אכיפה כלפי מי שרוכב עם אוזניות?

אכיפה תתבצע במדרכה כלפי רוכבים המשתמשים באוזניות המחוברות למכשיר להשמעת צלילים או קולות, לא יירשמו דוחות למי שרוכב עם אוזנייה אחת.

אני רגיל להרכיב את הילד לגן / לבית הספר. מה אני אמור לעשות עכשיו?

מעבר לכך שכל כללי החוק והאכיפה חלים כמובן על מי שמרכיב אדם אחר, הנה כמה נקודות שחשוב לדעת: 1. החוק קובע שמותר להרכיב ילד שטרם מלאו לו 8 שנים על אופניים, ורק על כאלה שמצוידים במושב נפרד המבטיח את שלום הילד המורכב עליהם. 2. גיל המרכיב באופניים יהיה מעל 14 שנים. 3. חל איסור מוחלט בהתאם לחוק להרכיב על קורקינט חשמלי.

 

Back to top button