חדשות הארץמבזקים

המשטרה תפצה בחור שסורב לעלות להר הבית ללא שימוע

ללא שימוע וללא הודעה מוקדמת: בן 19 הורחק מהר הבית על-ידי המשטרה ויפוצה ב- 1,000 שקלים, כך פסק בימ"ש בתביעה שהגיש הבחור. עו"ד מנשה יאדו מחוננו "הפעילות המשפטית הביאה לשיפור בזכויות היהודים בהר הבית"

המשטרה תפצה בחור שהורחק מהר-הבית בשל אי הזמנתו לשימוע ומסירת הודעה מראש. התובע, תלמיד ישיבה בן 19 שהגיש את התביעה בליווי המחלקה המשפטית של ארגון חוננו, טען כי כשהגיע לעלות להר הבית, רק ברגע הכניסה נודע לו כי הוא מורחק מההר בשל מקרה שאירע מספר חודשים לפני.

לשאלת הבחור מדוע לא נמסרה לו ההודעה באותו היום בו התקבלה ההחלטה להרחיקו, נענה על ידי אחד מקציני המשטרה במקום כי הם "לא יתקשרו לכל מי שמורחק". בעקבות המקרה הגיש הבחור את התביעה.

המשטרה תפצה בחור שסורב לעלות להר הבית ללא שימוע
אילוסטרציה

הדיון בתביעה התנהל בבית המשפט לתביעות קטנות בירושלים ובמהלכו הציג התובע את נוהל הגבלת הגישה להר על-ידי המשטרה, שבו מצויין כי על המשטרה לזמן את המורחק לשימוע בטרם ההחלטה להרחיקו וכן להודיע לו על החלטה בעניינו.

במהלך הדיונים המליץ בית המשפט על פשרה שהתקבלה על ידי הצדדים, בה נפסק כי משטרת-ישראל תפצה את תלמיד הישיבה בסכום של 1,000 ₪ בתוך 30 יום.

יצויין כי פסיקה זו מהווה המשך לפסיקה דומה שניתנה בעניינו של פעיל הר-הבית בנובמבר האחרון, שנמנע מכניסה להר במפתיע ופוצה גם כן, בסכום של 1800 ₪, כששתי הפסיקות הללו חוסות תחת "בג"ץ בוצ'קו" מדצמבר 2016, שקבע כי התנהלותה של משטרת ישראל בעניין ההרחקות מההר הייתה לא חוקית ובניגוד לנוהל.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו מסר בתגובה: "הפעילות המשפטית של ארגון חוננו בשנתיים האחרונות הביאה לשיפור משמעותי בזכויות היהודים בהר הבית. אני מקווה שהסטטוס הזה יישמר ואף יהיה טוב יותר בהמשך".

בארגון חוננו ציינו כי פסיקה זו, כמו פסיקות נוספות בעניין סוללות את הדרך לאזרחים רבים שנתקלו בבעיה דומה לתבוע את המשטרה ולקבל פיצוי על הפרת הזכויות שנגרמה להם.

Back to top button