בריאותחדשות הארץמבזקים

נערה מהדרום עברה השתלת כליה מורכבת ומוצלחת בסורוקה

נערה בת 18 מהדרום תלמידת כיתת י"א, עברה לאחרונה השתלת כליה לאחר שסבלה ממחלה מולדת של חוסר התפתחות של שלפוחית השתן והפרעה בזרימת השתן.

הנערה סבלה מחזרה של השתן לתוך המערכת המנקזת מהכליות, מה שהביא להידרדרות ביכולתן של הכליות ליצר שתן. הצוות האורולוגי בסורוקה ניתח אותה בעבר ובניתוח הוגדלה שלפוחית השתן על ידי  חיבור קטע של המעי הדק.

העובדה שהנערה נותחה בעבר, הפכה את הפרוצדורה למורכבת יותר ואת הניתוח הזה ביצע  צוות משולב של משתילים: פרופ' סולי מזרחי – מנהל כירורגית א' ואחראי מערך ההשתלות בסורוקה, ד"ר עבד אבו גאנם – רופא בכירורגית א'  וד"ר עסלי מורד – סגן מנהל המחלקה האורולוגית.

הצוות המנתח מצא פיתרון למורכבות הניתוח  על ידי  חיבור הכליה במפשעת שמאל לכלי דם ללא כניסה לאיזור הצלקתי של השלפוחית וחיבור של צינור השתן של הכליה המושתלת לצינור השתן הרחב של הכליה המקורית. צינור השתן של הכליה המקורית  נותק ובשלב זה הושארה הכליה במקומה.

פרופ' סולי מזרחי, מנהל המחלקה לכירורגית א' ואחראי מערך ההשתלות בסורוקה: " לשמחתנו, פעל הפיתרון הכירורגי היטב והכליה המושתלת המשיכה לפעול יפה. הנערה יצאה מסכנת חיים ואינה זקוקה עוד לדיאליזה. זהו צעד משמעותי שמקל מאד עליה ועל בני משפחתה ומשפר את איכות חייה".

פרופ' עסלי מורד, ס. מנהל מחלקה אורולוגית בסורוקה: "שיטת הניתוח אפשרה לנו לשמור על הכליה המושתלת ועל הכליה מקורית. מדובר בניתוח שארך כמה שעות והמאמץ  היה שווה כל רגע. לאחר הניתוח, שהתה המטופלת ביחידה לטיפול-נמרץ, בהמשך עברה לכירורגית  א' לכמה ימים  ומשם למחלקה הנפרולוגית להמשך איזון הטיפול התרופתי על ידי צוות הנפרולוגים הנפלאים, אשר מלווים מקרים מסוג זה לאורך כל הדרך".

נערה מהדרום עברה השתלת כליה מורכבת ומוצלחת בסורוקה
ניתוח השתלת כליה, תמונת ארכיון
Back to top button