מבזקיםפוליטי / מדיני

העולם לא מחכה למדינת ישראל – "חברה זרה תבנה את עמוס 8"

ועדת המדע והטכנולוגיה קיימה היום (שני) דיון בנושא 'הצגת שר המדע והטכנולוגיה את פעילות משרדו'.

שר המדע והטכנולוגיה, ח"כ אופיר אקוניס נשאר בדיון ע"י יושב ראש הוועדה, ח"כ מקלב לגבי עתיד תחום לוויני התקשורת בישראל ואמר כי התחום ספג פגיעה קשה עם התפוצצות הלוויין עמוס 6. "אנחנו מחכים להחלטה של שר האוצר לגבי המימון של התוכנית שהגיש מנכ"ל המשרד עם הצוות המקצועי שהתכנס בעקבות ההתפוצצות. אחרי שנקבל אור ירוק ונדע שיש כסף נביא לקבינט" ציין ח"כ אקוניס.

ח"כ מקלב אמר: "קיימנו דיונים בנושא, פנינו בכתב לשר האוצר וציינו שנושא לווייני התקשורת צריך להיות משימה לאומית, זהו צורך אמיתי של המדינה. אנחנו לא יכולים להיות תלויים בלוויינים זרים, בטח שלא בעתות חירום. מידע הרגיש לנו ושירותי התקשורת שלנו אינם יכולים להיות בידי זרים, זה נושא לאומי וציבורי".

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

עופר דורון, מנהל מבת חלל אמר בדיון כי "חלפו 7 חודשים מאז פרסמה הוועדה את מסקנותיה, הלווייניים ממשיכים להסתובב סביב העולם ולא מחכים למדינת ישראל. אנחנו משלמים הרבה כסף על החכרת הלוויין שמחליף את עמוס 6. לצערי יצא מכרז בין לאומי ללוויין שיחליף אותו – עמוס 8, ומי שתזכה תהייה חברה בין לאומית ובזה ייסתם הגולל על יכולת ישראל בלווייניות תקשורת. התחלנו לפזר את הצוותים שעמלו על תכנון עמוס 8, אני מאמין שבתקופה הקרובה נעצור את כלל הפעולות בנושא זה. את פעולות הרכש כבר עצרנו".

מיכל גבע, אגף תקציבים, משרד האוצר: "התקציב לנושא החלל עומד על 80 מיליון ש"ח בשנה הבאה, גידול משמעותי מהעבר. יש נכונות של הממשלה עם המשרדים השונים בכללם ביטחון, אוצר ומדע לשים לפחות את אותו תקציב שניתן על עמוס 6. יש צורך בתקציב גדול יותר למרות שהלוויין קטן יותר ואנחנו בהידיינות כדי להבין זאת. יש גם את עניין הביטוח של הלוויין הקודם".

העולם לא מחכה למדינת ישראל - "חברה זרה תבנה את עמוס 8"
תמונה מהדיון, קרדיט צילום: דוברות הכנסת
Back to top button