חדשות הארץמבזקים

סוגרים חובות: נחתם הסכם בין חברת החשמל לרשות הפלסטינית

לפני כשנה (13/09/2016) חתמו שר האוצר הישראלי ומתאם הפעולות הממשלה בשטחים יחד עם השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית על הסכם עקרונות במטרה להבטיח את תשלום חובות הרש"פ לחברת החשמל. הסכם העקרונות שנחתם בין מדינת ישראל והרשות הפלסטינית הסדיר את תשלום חובות העבר בגין צריכת חשמל של הרש"פ וחברת החשמל מחוז ירושלים, הגדיר את התנאים לאספקת החשמל בשטחי הרש"פ ומונע צבירת חובות עתידיים.

הבוקר (שני) התקיים טקס לחתימה על הסכם מסחרי ראשון בין חברת החשמל לרשות הפלסטינית להגדלת אספקת החשמל באזור צפון השומרון. ההסכם שנחתם היום יאפשר להגדיל את אספקת החשמל ולהבטיח אספקה סדירה של חשמל, זאת, כדי לייצר מענה לתושבי האזור, לאחר שנים בהן נרשם מחסור בחשמל, לאור הגידול בביקושים.

הטקס התקיים במעמד שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, ראש הממשלה הפלסטיני, ד"ר ראמי חמדאללה, יו"ר חברת החשמל, אלוף במיל. יפתח רון-טל
ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי.

סוגרים חובות: נחתם הסכם בין חברת החשמל לרשות הפלסטינית
צילום: יוסי וייס

על פי ההסכם, תחנת המשנה בג'נין תספק החל מחשמולה ביומיים הקרובים 60 מגה וואט אמפר, באופן מידי, לכל האזור הצפוני של אזור יהודה ושומרון (ג'נין, קבטיה וטובאס). בעתיד, לתחנה יכולת לספק עד 135 מגה וואט. תחנת המשנה הינה אחת מארבע התחנות שבבעלות הרשות הפלסטינית אשר נבנות בימים אלה, בסיוע בנק ההשקעות האירופאי (EIB). התחנה עשויה להוות נקודת אספקה מרכזית לשטחי הרשות הפלסטינית בצפון יהודה ושומרון.

יש לציין כי ההסכם מסדיר את תנאי ההתקשרות מול חברת החשמל לישראל ומגדיר את גבולות האחריות בינה לבין הרשות הפלסטינית. בנוסף, ההסכם מאפשר את הגדלת אספקת החשמל משנה לשנה, בהתאמה לגידול בביקוש ולצרכי התעשייה.

כלל הגורמים המקצועיים מעריכים כי תוסדר אספקת חשמל רצופה ויעילה במהלך חודשי הקיץ הקרובים, המהווים את חודשי השיא בצריכת החשמל בצפון אזור יהודה ושומרון, לאור מאפייני הצריכה הייחודיים באזור זה.

לפני כחודש התכנסה מליאת רשות החשמל בראשות, ד"ר אסף אילת, ואישרה את תנאי התעריף ובכך נסללה הדרך למימוש ההסכם לאספקת חשמל סדירה לרשות הפלסטינית בקיץ הקרוב.

סוגרים חובות: נחתם הסכם בין חברת החשמל לרשות הפלסטינית
צילום: יוסי וייס

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ אמר כי "מדובר בהסכם חדשני, הכולל בפעם הראשונה ערבויות להבטחת התשלומים הפלסטינים לישראל. ההסכם מדגיש את מחויבותנו להמשך תיאום הפעילות האזרחית מול תושבי הרשות הפלסטינית – מתוך הבנה כי מדובר באינטרס ישראלי. אני מודה לצוות הישראלי שעשה ימים כלילות כדי להביא להסכם חשוב זה".

יו"ר חברת החשמל, אלוף במיל. יפתח רון-טל ציין כי "הסכם זה מהווה אבן דרך משמעותית לקראת הסכם כולל למכירת אנרגיה מחברת החשמל לרש"פ. בדרך ישנן עוד שלוש תחנות משנה לקראת חיבור, אשר יחדיו יהוו קפיצת מדרגה משמעותית לאיכות ולזמינות החשמל ברש"פ. זאת, בד בבד עם אבטחת התשלומים הסדירים לחברת החשמל ופתרון לחוב שנצבר. חברת החשמל הייתה מעורבת במהלך ההיסטורי משלב היוזמה, דרך ההקמה ועד לחיבור הסופי, הכולל את ההסכם המסחרי. אני מברך את כל הגורמים על ההישג המרשים."

"הטקס היום מסמל את הסנונית הראשונה להסכם החשמל שנחתם לפני כשנה, אשר מבטיח לישראל את התשלום בגין אספקת החשמל ומאפשר לפלסטינים לנהל את משק החשמל", אמר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי והוסיף "היום אנו חותמים על ההסכם החמישי בשלוש השנים האחרונות. קיום דיאלוג ישיר עם הפלסטינים מוביל להישגים ולהסכמים חשובים. התיאום והקישור האזרחי והביטחוני מהווים נדבך משמעותי ליציבות הביטחונית באזור יהודה ושומרון".

ההסכם גובש על ידי צוות בינמשרדי שכולל את נציגי חברת החשמל, היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים ורשות החשמל אל מול נציגי משרד האנרגיה הפלסטיני.

סוגרים חובות: נחתם הסכם בין חברת החשמל לרשות הפלסטינית
צילום: יוסי וייס
Back to top button