מבזקיםפוליטי / מדיני

שר הביטחון בסיור באשקלון: "מי שרוצה שלום שיתכונן למלחמה"

שר הביטחון אביגדור ליברמן סייר היום (ראשון) באשקלון כאורחו של ראש העירייה בפועל תומר גלאם. במהלך סיורו אמר ליברמן "פשוט תענוג לעיניים. אני מסתובב פה בעיר מהבוקר ונהנה מכל רגע כולם עוסקים בשגרה, ואני רואה כאן התחלות בנייה וצמיחה. אני רוצה לחזור ולהגיד שהשנה האחרונה הייתה השנה הכי שקטה מאז 67'. לפי כל פרמטר זו שנה שקטה ובטוחה, ואנחנו רואים תוצאות גם בהשקעות בכל תחום ותחום. אנחנו רואים התחלות בנייה, יחידות דיור וכמובן אנחנו לא שוכחים לרגע שהמצב במזרח התיכון נפיץ. מי שרוצה שלום שיתכונן למלחמה. זה בדיוק המצב כאן. אנחנו ממשיכים להתאמן, צבא ההגנה לישראל ממשיך בכל פעם להשתפר, ממשיך להיות מוכן לכל תרחיש" אמר ליברמן והוסיף "אנחנו נמשיך היום לבקר במקלטים, לראות את ההיערכות של העיר למצב חירום. אני בטוח שגם פה אנחנו נראה הרבה עשייה והרבה השקעות וחשוב שבאמת התושבים ירגישו את עצמם בטוחים. סיירתי גם במפעל עשות אשקלון, 500 עובדים, רובם מאזור הדרום, זה מפעל עוגן, מפעל עוגן חשוב. אנחנו כמשרד הביטחון דואגים להבטיח פה יותר תעסוקה, יותר הזמנות, במיוחד על רקע כל מה שקורה בדרום לאחרונה. משרד הביטחון זה מנוע צמיחה ענק, אנחנו עם דגש לפריפריה, ואני בטוח שיהיו פה תוצאות".

צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון

בהמשך סיורו העניק שר הביטחון ראיון לכלי התקשורת וענה על מספר שאלות העומדות על סדר היום.

שאלה: בוא נדבר על המגעים לעסקת השבויים שמדברים עליה בתקשורת, האם באמת יש מגעים כאלה, ודבר שני גם על מה שקורה ברמת הגולן בחלק הסורי, ההסכם הזה שנרקם בין ארה"ב לרוסיה, האם הוא טוב לישראל?

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

שר הביטחון אביגדור ליברמן: "פה כדאי מאוד שהדברים יהיו ברורים. יש מאמץ בלתי פוסק להגיע לשחרור ארבעת האזרחים שלנו שנמצאים שם ברצועת עזה. שני חיילים, שני אזרחים, ואנחנו לא נפסיק את המאמץ אף לא לרגע אחד, עד שנראה אותם כאן במדינת ישראל. אין שום פריצת דרך משמעותית. המאמץ נמשך כל הזמן. "לגבי מה שקורה בדרום סוריה בגזרת רמת הגולן: אנחנו רק לומדים את ההבנות בין הנשיא טראמפ לנשיא פוטין. אנחנו נלמד את כל הפרטים. בכל מקרה, מדינת ישראל שומרת על חופש פעולה מוחלט, בלי קשר לשום הבנות, בלי קשר לשום התפתחויות. אנחנו אחראים בלעדיים על ביטחונם של אזרחי שיראל, ולכן חופש הפעולה מבחינתנו הוא מוחלט. כל מה שדרוש, כל מה שנחוץ, אנחנו נעשה".

שאלה: אנחנו יודעים שחמאס ממשיך להתבצר ובונה עוד ביצורים לאורך הגבול. לא הגיע הזמן אולי לא לחכות לרגע שהוא יתקוף, ולהיות הראשונים שפשוט גומרים את זה אחת ולתמיד? לגבי אלאור אזריה, הסיפור שם עדיין לא נגמר, יש שם איזה שהוא סיכוי שהשר יגיש חנינה לנשיא ריבלין?

שר הביטחון אביגדור ליברמן: "כל המזרח התיכון מתחמש, כל המזרח התיכון באמת בתוך מירוץ החימוש, בממדים שאנחנו לא הכרנו ולא ראינו אף פעם. ולכן צריך פה לשקול היטב ולפעול באחריות. תפקידנו להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל, אנחנו מודעים היטב לכל מה שקורה ברצועת עזה, וגם אנחנו לא יושבים בחיבוק ידיים. ולכן, כל מה שצריך לעשות נעשה. כרגע, ואני מקווה שגם לעוד הרבה שנים, הדרום ועוטף עזה כולם יזכו לביטחון, לשקט ולצמיחה, ואני מקווה שגם העיר אשקלון תצליח להכפיל את האוכלוסייה וגם עוטף עזה לפחות צריך לשלש את האוכלוסייה, וגם להביא הרבה מקומות עבודה חדשים. לגבי אלאור אזריה, אני פשוט רוצה לתקן אותך, כנראה אתה לא בקיא בפרטים. אין עוד פסק דין סופי ואין עוד גזר דין, רק אחרי שינתן גזר הדין רק אז אפשר, עוד פעם – לא שר הביטחון אלא הרמטכ"ל, יש לו את הזכות להעניק  חנינה".

שאלה: אתה תנקוט במהלך כזה של חנינה?

שר הביטחון אביגדור ליברמן: "אנחנו קודם נחכה לגזר הדין, ואני אמרתי מראש שחבל שהמשפחה לא הקשיבה למה שאמרתי. צריך להגיע לסיום של הפרשה העצובה הזאת במסגרת הצבאית. זה הדבר הטוב ביותר, הרצוי ביותר ויש לה מספיק תקדימים".

שאלה: האם ביטול ביקורי משפחות אצל אסירי חמאס זו עוד דרך להפעיל לחץ במשא ומתן? 

שר הביטחון אביגדור ליברמן: "כל מה שצריך לעשות על מנת להביא לשחרור חיילינו ואזרחינו הנמצאים בידי חמאס – כל מה שנחוץ נעשה".


שאלה: האם אתה בכלל בעד עסקה עם החמאס, ואם כן האם מדברים איתם על מתווה של העברת מחבלים תמורת גופות? ואם אתה יכול להתייחס לדברים שאתה שומע מהמשפחות?

שר הביטחון אביגדור ליברמן: "אני חוזר ואומר, המחוייבות שלנו לשחרר את חיילנו ואזרחינו היא מוחלטת. והמאמץ לא נפסק אף לא לרגע אחד. ואנחנו ממשיכים במתווה הזה לעשות מאמץ מקסימאלי, נקודה".

Back to top button