בית העולם הערבי אסד בראיון לעיתון רוסי: "ישראל סבורה שהחלשת סוריה תקדם את השלום באזור"

אסד בראיון לעיתון רוסי: "ישראל סבורה שהחלשת סוריה תקדם את השלום באזור"

נשיא סוריה בשאר אל אסד העניק ראיון לעיתון הרוסי קומסומולסקאיה פראבדה. במהלך הראיון נשאל אסד האם הוא חושש שהלחימה בסוריה תתפתח למלחמת עולם שלישית או שמא מלחמה זו כבר החלה ? אסד השיב: "דיברו רבות על מלחמת עולם שלישית כבר לאחר ההסלמה האחרונה, אפשר לומר שמה שראינו במהלך הימים האחרונים הוא יותר מלחמה קרה ממלחמה אמיתית, אני לא יודע איך לכנות אותה אך אני סבור כי המערב ובמיוחד ארצות הברית לא ינטשו את המלחמה אפילו לאחר קריסת ההסכם עם ברית המועצות".

56
צילום: מתוך אתר SANA – סוכנות הידיעות הערבית הסורית

הנשיא בשאר אל אסד התייחס גם לאינטרסים השונים של המדינות הלוקחות חלק בתוך הסכסוך הפנימי בסוריה וציין כי "לסוריה ואיראן קשר טוב. סעודיה רצתה להשמיד את איראן, מדינית לא באופן מעשי וזה מסיבות שונות. הם רצו שסוריה תעמוד נגד איראן כי לדעתם השמדת סוריה תשפיע באופן שלילי על איראן. בייחס למערב הרי שסוריה ורוסיה בעלות ברית מזה כמה עשורים, אם יפגעו במעמדה של סוריה הרי שרוסיה תושפע באופן שלילי מנפילתה של סוריה. אפשר לומר שסוריה כבר שיחקה בתפקיד היסטורי באזור מזה מאות שנים, היא תמיד הייתה הציר הדינמי במזרח התיכון. להשתלט על סוריה זהו יעד שהפרעונים לפני הספירה כבר סימנו כמטרה".

צילום: מתוך אתר SANA - סוכנות הידיעות הערבית הסורית
צילום: מתוך אתר SANA – סוכנות הידיעות הערבית הסורית

הנשיא הסורי נשאל על התערבותה של טורקיה במלחמה וזה השיב כי הוא רואה בהתערבותה של טורקיה במלחמה כפלישה. "מדובר בהפרה של הריבונות הסורית. הם אלה שתומכים בדאעש ומציגים עצמם בפני העולם כנקיי כפיים. הם נטו גם לתמוך בארגון אל-נוסרה.

לתמוך באל-נוסרה ? שאלה העיתונאית ואסד השיב לה "ארדואן רוצה שיהיה לו תפקיד בפתרון המשבר בסוריה. הוא עודנו מרגיש שסוריה מהווה חלק מהאימפריה העות’מאנית. האידאולוגיה שלו היא כמו זו של האחים המוסלמים" אמר אסד. "ארדואן סבור כי דרך האידאולוגיה שלו והאידאולוגיה של האחים המוסלמים יוכל לשלוט על האזור כולו כולל על סוריה".

אסד גם נשאל מה הוא חושב על חידוש היחסים בין רוסיה לטורקיה לאחר המשבר בין המדינות שנוצר כתוצאה מהפלת המטוס הרוסי וזה ענה כי לדעתו הוא רואה את החידוש כקשר חיובי.

8-2
צילום: מתוך אתר SANA – סוכנות הידיעות הערבית הסורית

בנוגע לישראל נשאל הנשיא הסורי בשאר אל אסד על ידי העיתונאית. "אני רואה משהו מוזר כאשר דאעש לא פועלים כנגד ישראל ולא מאיימים עליה, נראה כאילו יש הסכם ביניהם, אז מה תפקידה של ישראל במלחמה הזאת ? " ואסד השיב "לא רק דאעש. כל טרוריסט שרצה לפגוע בסוריה קיבל את תמיכתה של ישראל, הן ישירות והן בעקיפין ולמה ? כי ישראל היא האויב שלנו ויש הסבורים כי החלשת סוריה תאפשר לישראל לנוע לעבר השלום שטמון בהחזרת רמת הגולן לסוריה".

.בנוגע ללחימה העזה בשבועות האחרונים בחאלב נשאל אסד מדוע סוריה מתעקשת להחזיר את חאלב לידיה. אסד ענה כי העיר חאלב היא התאומה של דמשק, "דמשק היא הבירה המדינית וחאלב היא הבירה הכלכלית של סוריה. כרגע בגלל המצב שם אין תעשייה בחאלב. כל בתי החרושת נגנבו והועברו לטורקיה. אם נשתלט על חאלב, בראש ובראשונה זהו יהיה הישג מדיני ולאומי. אל נשכח כי העיר הזאת שימשה את הטרוריסטים כבסיס לתנועתם".

facebook telegram twitter whatsapp youtube write
output_fkjadd

מומלץ לקרוא גם...

איוב קרא מונה לשר התקשורת

ממשלת ישראל בראשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו אישרו פה אחד על מינויו של השר איוב …


שינוי גודל פונט
הפעל ניגודיות