בית איראן אין התקדמות בין איראן לשש המעצמות בנושא תוכנית הגרעין

אין התקדמות בין איראן לשש המעצמות בנושא תוכנית הגרעין

סוכנות הידיעות הצרפתית AFP מדווחת כי מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נפגש עם עמיתו האיראני בפעם השנייה ביומיים האחרונים, זאת על רקע הדיווחים כי השיחות בין איראן לשש המעצמות, בריטניה, סין, צרפת, רוסיה, ארצות הברית וגרמניה בנוגע לתוכנית הגרעין של טהראן, הגיעו למבוי סתום.

"אין התקדמות בשלב זה" אמר שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס. סבב השיחות החדש החל כחודשיים לפני תאריך היעד 24 בנובמבר, להגעה להסכם.

ביום חמישי השיחות עברו ליותר אינטנסיביות כאשר שר החוץ האמריקני ג'ון קרי נפגש במלון בניו יורק עם שר החוץ האיראני, מוחמד ג'ואד זריף ובהמשך אף הצטרפה שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון. הדיון המשולש הסתיים כאשר מונחת הצעה חדשה על השולחן.

מזכיר המדינה האמריקני גון קרי ושרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון נפגשו עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף
מזכיר המדינה האמריקני גון קרי ושרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון נפגשו עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף
צילום: סוכנות הידיעות רויטרס

שר החוץ הצרפתי פביוס אמר הערב לכתבים, בשולי העצרת הכללית של האו"ם, "אנו מצרים על כך שלא חלה כל התקדמות, אך ניפגש שוב בדחיפות".

עיקר המחלוקת המהותית היא רצונו של המערב לפירוק יכולתה של איראן לייצר פצצה גרעינית אל מול התעקשותה של הרפובליקה האסלאמית לשמור על היכולת להעשיר אורניום להפקת אנרגיה למטרות אזרחית לטענתם.

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב אמר היום כי הוא שומר על "אופטימיות זהירה". "עדיין יש לנו זמן", אמר לכתבים במטה האו"ם בניו יורק כאשר השעון ממשיך לתקתק לעבר תאריך היעד להגעה להסכם בחודש נובמבר.

"אנו נעשה כמיטב יכולתנו כדי לוודא שכל הבעיות ייפתרו בדרך שתהיה מקובלת על כולם", אמר לברוב.

דיפלומט מערבי אמר כי "עדיין ישנם פערים משמעותיים, זה אומר שאנחנו ממתינים לצעדים משמעותיים מהצד האיראני", עוד הוסיף כי "חוסר האמון שאיראן תסכים לוויתורים הוא די גבוה".

דיפלומט אחר ציין כי "המטרה של השיחות היא להביא להפחתה משמעותית ביכולת העשרת האורניום של איראן. בתמורה שש המעצמות בהן גם האיחוד האירופי וגם ארצות הברית יסירו את הסנקציות צעד אחר צעד".

יש לציין כי קיים חשש בקרב רבים, שעל אף שתושג עסקה עם איראן, היא תמשיך לנסות ולהמשיך בחשאי לפתח את יכולותיה הגרעיניות.

נשיא איראן חסן רוחאני באו"ם - "העשרת אורניום תימשך ולעולם לא תפסיק" | צילום: הא"ם
נשיא איראן חסן רוחאני באו"ם – "העשרת אורניום תימשך ולעולם לא תפסיק" | צילום: הא"ם

בתוך כך אמר הלילה (שבת) נשיא איראן חסן רוחאני במטה האו"ם בניו יורק כי על מנת להגיע להסכם בעניין תוכנית הגרעין על המעצמות לקבל "החלטות קשות ואמיצות". עוד הוסיף רוחאני כי איראן לא תתפשר על כלום אם לא יוסרו לחלוטין הסנקציות שהוטלו עליה, על כן הסכם ארוך טווח יהיה חייב לכלול הסרה של הסנקציות באופן מוחלט.

רוחאני אף הדגיש כי בכל אופן איראן לא תוותר על זכותה לפתח יכולת גרעין למטרות אזרחיות. "העשרת אורניום תימשך ולעולם לא תפסיק" אמר רוחאני.

facebook telegram twitter whatsapp youtube write
output_fkjadd

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *