בית איראן "לישראל מידע בדוק שאיראן ביצעה בפרצ'ין ניסויים בנשק גרעיני"

"לישראל מידע בדוק שאיראן ביצעה בפרצ'ין ניסויים בנשק גרעיני"

בסוכנות הידיעות AP דווח כי ארצות הברית שוקלת לאפשר לאיראן לשמור על מתקניה להעשרת אורניום תוך מגבלות שלא יאפשרו להשגת נשק גרעיני.

איראן ממשיכה להתעקש כי אינה חותרת להשגת נשק גרעיני ודורשת לאפשר לה להפעיל אלפי צנטריפוגות. על פי ההצעה האמריקנית איראן תוכל להמשיך להפעיל 4,500 צנטריפוגות אולם תופחת הזרמת גז האורניום המוזן למכונות, כך שתידרש יותר משנה של העשרה על מנת ליצור חומר לראש נפץ גרעיני, דבר שלדברי גורמים דיפלומטים אמריקנים, יאפשר לקהילה הבינלאומית לפעול על מנת לסכל ניסיון שכזה.

יש לציין כי הדיפלומטים שמסרו את הדברים בעילום שם לסוכנות הידיעות AP אמרו שההצעה היא רק אחת ממספר הצעות שעלו במהלך הדיונים עם שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, בריטניה, סין, גרמניה וצרפת, והיא טרם הוגשה באופן רשמי לאיראן.

כור גרעיני בבושהר באיראן |צילום: Abedin Taherkenareh/EPA
כור גרעיני בבושהר באיראן |צילום: Abedin Taherkenareh/EPA

השר לענייני אסטרטגיה יובל שטייניץ התייחס לפרסום להצעה האמריקאית בסוכנות הידיעות AP ואמר כי "ישראל מתנגדת בתקיפות להשארתן של אלפי צנטריפוגות פעילות באיראן. פירושה המעשי של ההצעה המדווחת ב- AP הוא שלאיראן יישארו כ- 4700 צנטריפוגות פעילות ועוד אלפי צנטריפוגות שניתן יהיה לחברן ולהפעילן מחדש תוך מספר חודשים."

השר שטייניץ הוסיף כי "הסכם כזה מזכיר את ההסכם הכושל שנחתם בשנת 2007 עם צפון קוריאה, המחזיקה כיום בכעשרה ראשי נפץ גרעיניים. הדבר בולט בחומרתו, לאור העובדה שרק השבוע הודיעה ישראל שבידה מידע בדוק על כך שאיראן ביצעה בפרצ'ין ניסויים ב – "מקור ניטרונים פנימי" שהשימוש האפשרי היחידי שלו הוא הצתת תגובת השרשרת בנשק גרעיני."

כזכור, לפני מספר ימים פרסם השר שטייניץ הודעה בעניין הפעילות החשאית של איראן בפרצ'ין, שלדבריו על סמך מידע מהימן ביותר ומתפרסם לראשונה.

העובדות הבאות לפעילות האיראנית הן:

1. במהלך השנים 2000-2001 הקימה איראן בפארצ'ין אתר ניסויים ייעודי, ובו תא מתכתי המיועד לניסויים של פיצוץ בחמרי נפץ לצורך פיתוח מנגנונים של נשק גרעיני.

2. במהלך השנים הבאות ביצעה איראן באתר זה ניסויים המדמים את פעולת האמפלוזיה של נשק גרעיני, כולל הפעלת מקור ניוטרונים פנימי, המהווה את ההדק של הנשק הגרעיני.ניסויים מסוג זה כוללים, מטבע הדברים, חומר גרעיני כגון אורניום. חשוב להדגיש שלשימוש במקור ניוטרונים פנימי אין הסברים של "שימוש כפול" (DUAL USE), מאחר והשימוש האפשרי היחיד במקור ניוטרונים פנימי הוא להצתת תגובת שרשרת גרעינית המתרחשת בנשק גרעיני.
כפי שכבר פורסם, בשנים האחרונות איראן השקיעה מאמצים אדירים בניסיון למחוק כל זכר לניסויים אלה ולשימוש בחומר גרעיני בפארצ'ין.

facebook telegram twitter whatsapp youtube write
output_fkjadd

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *