בית חדשות הארץ יעלון סייר בפיקוד דרום ובאוגדת עזה "האבטחה על היישובים לא הוסרה"

יעלון סייר בפיקוד דרום ובאוגדת עזה "האבטחה על היישובים לא הוסרה"

DSC_3941
שר הביטחון יעלון, בסיור היום
בפיקוד דרום ובאוגדת עזה
צילום: אלון בסון, משרד הביטחון

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון סייר היום (שלישי) בפיקוד דרום ובאוגדת עזה ובחן מקרוב את מנהרת הטרור שנחשפה לפני כשבועיים. במהלך סיורו אמר שר הביטחון ״"הגעתי לסיור בפיקוד הדרום, במרחב רצועת עזה, כדי לראות מקרוב את המנהרה שנחשפה וכדי שנוכל להתמודד יותר טוב באיום המנהרות. אין ספק שמי שאחראי למנהרות הללו זה החמאס, בין אם כמי ששולט בעזה ובין אם כמי שחופר את המנהרות האלה. כנראה שמכינים אותן ליום פקודה ואנחנו רואים בהם כאחראים לזה. מעבר לכך שנעשה את כל המאמצים כדי להביא לסיכולן".

בעניין שחרור האסירים הפלסטינים שעתידים להשתחרר הלילה מבתי הכלא בישראל בפעימה השנייה כחלק מהמשא ומתן עם הפלסטינים אמר יעלון כי "שלשום חברי ועדת השרים שעסקה בנושא האסירים המשוחררים ישבה בלב כבד ובתחושה קשה, כדי להחליט מי מהאסירים ישוחרר הפעם. כמי שלחם כל חייו בטרור הפלסטיני, ומכיר גם באופן אישי חלק מהאסירים המשוחררים ואת הדם שעל ידיהם, התחושה היא בהחלט קשה. לנוכח הנסיבות והשיקולים כבדי המשקל שעמדו בפנינו, בראייה אסטרטגית ארוכת טווח, בין אם אנחנו אוהבים את זה או לא אוהבים את זה, ואיננו אוהבים את זה, יש לנו אחריות כממשלה. אני חושב שהיא נלקחה בשיקול דעת ואחריות ולכן קיבלנו את ההחלטה לשחרר את האסירים. לבי עם המשפחות ואני בהחלט מבין לליבן. אבל לנו כממשלה יש אחריות לנווט את מדינת ישראל על פי שיקולים אסטרטגיים ארוכי טווח. אני מזכיר שמי שאנחנו משחררים הם אסירים מבוגרים שריצו כבר את מרבית תקופת עונשם וביצעו את פשעיהם לפני הסכמי אוסלו. הסיכוי שיחזרו לסורם נמוך, אבל בכל אופן נמשיך לעקוב אחריהם, כדי באמת לראות שהם לא חוזרים לטרור".

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, בסיור היום בפיקוד דרום ובאוגדת עזה | צילום: אלון בסון, משרד הביטחון

בעניין הנושא האיראני התייחס השר יעלון לשינוי הפוליטי-אסטרטגי באיראן ואמר "ודאי שיש שינוי באיראן, כי לחץ הסנקציות הביא כנראה גם לבחירתו של רוחאני כנשיא וגם לעובדה שאיראן מוכנה לדבר. עד עכשיו היא לא הייתה מוכנה לדבר. אין זה אומר שהמשטר האיראני הלא קונבנציונלי הזה ויתר על היכולת הלא קונבנציונלית, ובעצם מה שאנחנו מזהים ומפני זה אנחנו מתריעים, וראש הממשלה עשה את זה גם על במת העצרת הכללית באו"ם, אנו מזהירים מפני הוויתורים שעלולים לוותר למשטר הזה לנוכח מתקפת הנועם שלו. המשטר הזה רוצה כמה שיותר מהר להסיר את הסנקציות אך להשאיר את יכולת ההעשרה של האורניום, יכולת העשרה עצמית, ומבחינתו ברגע שתהיה לו יכולת העשרה, האופציה הגרעינית-צבאית פתוחה. מפני זה אנחנו מזהירים."

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, בסיור היום בפיקוד דרום ובאוגדת עזה | צילום: אלון בסון, משרד הביטחון

מחר (רביעי) מתכננים תושבי נתיב העשרה היושבים על גדר המערכת בצפון רצועת עזה, החשופים לאיומים מידי יום ובלתי פוסקים לקיים בשעה 16:15 הפגנת מחאה ביישוב כנגד החלטת שר הביטחון יעלון, על ביטול אבטחת יישובי עוטף עזה על ידי חיילי צה"ל החל מה-1 בנובמבר 2013. בהפגנה ישתתפו כל תושבי היישוב וכמו כן כיתת הכוננות של היישוב (מתנדבים מקרב התושבים) הודיעה כי בכוונתה להחזיר את הנשקים ולחדול מלהשתתף על הגנה על היישוב.

DSC_4013
שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, בסיור היום בפיקוד דרום ובאוגדת עזה
צילום: אלון בסון, משרד הביטחון

שר הביטחון יעלון התייחס להחלטה וציין כי האבטחה על היישובים לא הוסרה "יש פה אבטחה מאוד משמעותית על היישובים. אבטחה זה לא שני חיילים ועמדת השער של קיבוץ או של יישוב. האבטחה היא קודם כל המכשול, היא מערכת ההתרעה והמודיעין. היא הכוחות שפרוסים כאן, גם ביישובים וגם מחוצה להם, ולכן, ההחלטה היא החלטה שנעשתה בשיקול דעת, אחרי עבודת מטה ארוכה. לבנות על זה שחיילים שמגיעים מן העורף לשבועיים לשמור בשער היישוב וזאת האבטחה על היישוב – אף פעם לא חשבנו כך, והיישוב יצטרך למלא את המקום, בין אם על ידי תורנות ובין אם על ידי שמירה בשכר".

יפעת בן-שושן, תושבת נתיב העשרה, ממארגני ההפגנה אמרה לחדשות MivzakLive כי תחושת הביטחון בקרב תושבי עוטף עזה צנחה מ-100% ל-0, בעקבות החלטת שר הביטחון לבטל את ההגנה היישובית על ידי חיילי צה"ל "אנחנו מרגישים שמפקירים אותנו, אנחנו לא ניתן לזה לעבור בצורה חלקה, זה החיים שלנו" אמרה יפעת והוסיפה "אמרו לנו שביטול אבטחת יישובי עוטף עזה על ידי חיילי צה"ל התקבלה לאחר הערכות מחודשות של המצב. אז אני שואלת, האם פרץ שלום ולא סיפרו לנו ? כיתת הכוננות ביישוב הודיעה כי לא תיקח יותר חלק בהגנה על היישוב ותחזיר את כל הנשקים, כיתת הכוננות לא אמורה להיות במקום צה"ל".

יפעת אף אמרה כי להערכת תושבי המקום, ההחלטה התקבלה לא בשל הערכת מצב מחודשת שקיימו בצה"ל אלא בשל הקיצוצים בתקציב הביטחון, "לא הגיוני ובלתי סביר שיסירו את אבטחת חיילי צה"ל על יישובים שנמצאים על גדר המערכת, לא בדרום ולא בצפון בגלל קיצוץ בתקציב, אי אפשר להפקיר חיי אדם בגלל כסף. אנו יוצאים מחר להפגנה במטרה לעורר את שר הביטחון מהתרדמת בה הוא שרוי כדי לגרום לו להבין שחיינו אינם הפקרות ועליו לבטל את ההחלטה התמוהה".

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, בסיור היום בפיקוד דרום ובאוגדת עזה | צילום: אלון בסון, משרד הביטחון

facebook telegram twitter whatsapp youtube write
output_fkjadd

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *