בית מבזקים דימונה – סכנה ברורה ומיידית

דימונה – סכנה ברורה ומיידית

ביום ראשון בבוקר דימונה נכנסה לטווח הטילים מרצועת עזה *** בשעה 07:44 נחתו טיליי איכון מטרות מהרצועה *** דימונה חשופה יותר מאי פעם לפגיעה במרכז העיר *** הטילים נחתו בשטחה של רמת נגב *** טווח הטילים המרוחקים כ 45 קילומטרים מחאן יונס לדימונה צומצם משמעותית *** מדוע לא עודכנו התושבים על נפילות באזורינו? *** בעירייה לא עודכנו על הנפילות הקרובות לעיר *** האוכלוסייה נותרה מבוהלת מגל השמועות אך לא עודכנה משום גורם מוסמך *** תכונה ערה של כוחות ביטחון כולל מסוקים שסרקו מלמעלה את העיר וסביבתה "סיפרו" תמונה שונה *** בזמן אמת יהיה מי שיספר לנו על הנעשה? *** האם תושבי דימונה הופקרו?

אילוסטרציה

זה כנראה רק עניין של זמן שמרכז העיר תהפוך לזירת אירוע של נפילת טילים מהרצועה. המקלטים סגורים, חלקם תפוסים על ידי עמותות שונות, חלקן הם בתי כנסת. התושבים נותרו חשופים ללא הנחיות לא של פיקוד העורף ולא של העירייה. מה עושים אם מתרחשת נפילה בשעת הלימודים? גני הילדים בחלקם לא ממוגנים וללא ממדים תקניים. הבלבול בקרב התושבים רק גודל ואיתו עולה מפלס החרדה.

בעיריית דימונה מודים כי הם לא עודכנו על הנפילות שהיו קרובות מאוד לעיר עניין של כמה קילומטרים בודדים. ביום ראשון האחרון על פי המקורות הצבאיים והמודיעיניים שפורסמו במקורות זרים ובתקשורת הישראלית נחשף ופורסם כי הירי שבוצע במהלך בוקר יום ראשון האחרון כוון לדימונה כדי לקבוע עובדות חדשות בלחימה כנגד ישראל מתוך הרצועה. שעות ארוכות השמועות בעיר היו סותרות, שכונות מסוימות נסרקו ביסודיות אך לא נתגלו ממצאים. מעטים מאוד ידעו כי אכן ברצועה התכוונו לירי מכוון לדימונה. גורמים רשמיים התחמקו שעות רבות מלהודות כי היה ירי שכזה. שעות ארוכות לאחר מכן החלו לדלוף על ידי התקשורת העובדות האמיתיות והדיווחים בהרחבה על הירי תלול המסלול לכיוון העיר ו "המפעל" הביטחוני הסמוך לה. עוד פורסם בתקשורת בתחילת השבוע כי לא עברו 24 שעות מאז שנשיא סודן ושר ההסברה שלה הודיעו כי סודן תנקוט בצעדים החלטיים נגד מטרות של אינטרסים ישראליים שמעתה נחשבות כמטרה לגיטימית.

ביום ראשון בתחילת השבוע שיגר החמאס שני טיליי "גראד", כטיליי "איכון מטרות", לעבר דימונה. הטילים התפוצצו בשטח פתוח בשטחה של המועצה האזורית "רמת הנגב מערבית" דרומית לדימונה. מלבד המשמעות האסטרטגית של הירי הזה יש כאן שתי התפתחויות חמורות. בירי הזה. החמאס הופך לזרוע מבצעית דרומית של איראן, כמו חיזבאללה בצפון. החמאס ימשיך לשגר טילי "גראד" משופרים בניסיון לפגוע בנקודה אסטרטגית הסמוך לדימונה, בבסיסים של חיל האוויר, ובתחנת המכ"ם המתקדם האמריקנית בנגב. המבוכה של מערכת הביטחון וצה"ל מירי הטילים לעבר דימונה, ניכרה היטב ביום א', כאשר כל הבוקר נמסרו הודעות סותרות על ירי הטילים ועל המטרות שלהם. תחילה נמסר כי טיל "גראד" אחד נורה לעבר באר שבע. רק מאוחר יותר נמסר על שני טלי "גראד". למרות שירי טיליי "הגראד" לעבר מטרה אסטרטגית בדימונה בוצע בשעה 07:44 בבוקר, לא נמסרה על כך כל הודעה במשך שעות רבות. גם אז דובר באופן כללי על ירי טילים ראשוני לכיוון רמת הנגב מבלי להסביר את משמעות ההתפתחות. "המפעל" בדימונה נמצא בנקודה הצפונית ביותר של גבולות המועצה המקומית "רמת הנגב". הטווח האווירי מדרום מזרח רצועת עזה, אזור חאן יונס, לעבר דימונה, הוא בסה"כ כ 45 ק"מ. זו הפעם השנייה בשלושת השבועות האחרונים שטהרן מנסה ישירות לפגוע ישירות "במפעל" בדימונה.

על פי מקורות זרים ב 10/06/2012 שיגרו האיראנים כלי טייס מסוג "חמקן" שטס מעל "המפעל" וצילם אותו ואת מערכות ההגנה שלו. ב-28/10/2012 החמאס השתמש במידע שהתקבל מכלי הטייס, כדי לנסות ולפגוע בו באמצעות טילים. קודם לכן ביום א' בבוקר דיווחו כלי תקשורת זרים כי מקורות צבאיים דיברו על ההתפתחויות הבאות: ארבעה טילי 'גראד' נורו בבוקר יום ראשון 28/10/2012 לעבר באר שבע. הטילים התפוצצו בשטחים פתוחים מחוץ לעיר. בעקבות הירי, לא התקיימו בכל מוסדות החינוך בבאר שבע, מלבד אוניברסיטת בן-גוריון שם הלימוד התקיימו. קודם לכן שיגרו הפלסטינים 5 טילי קסאם לעבר חבל "אשכול". שלושה התפוצצו בשטח הרצועה, שני טילים התפוצצו על גדר המערכת.

חיל האוויר תקף את החוליה ששיגרה טילים לעבר חבל אשכול והתמקמה מזרחית לחאן יונס. בעיריית דימונה מודים לראשונה כי שום גורם צבאי או אחר לא עדכן את ראש העיר או ממלא מקומו. המוקד העירוני שרובו ככולו ערוך לשעת חירום פעל כסדרו ולא היו התראות כל שהן על ירי מחאן יונס לכיוון דימונה. גורם בכיר במחוז הדרום במשטרה אמר כי על מיקום נפילת הטילים הוטל איפול כבד כדי לא לסייע לאויב באיכון המשגרים לייתכנות של ירי נוסף מהרצועה לכיוון דרום הארץ. בכירים בעירייה מביעים יותר מתמיה על הפרסום בכלי התקשורת על ירי שנועד לאיכון מטרות לכיוון העיר מבלי שאיש טרח לדווח כמקובל במצבים לראש העיר או ממלא מקומו. בזמן נפילת הטילים ברמת הנגב המזרחית בשעה 07:44 עשו את דרכם אלפי תלמידי מערכת החינוך בעיר את דרכם לבתי הספר וגני הילדים. בדקנו אם בבתי הספר נערכו לקראת האפשרות של ירי נוסף לכיוון העיר. התשובות היו כי מנהלות ומנהלי בתי הספר לא עודכנו למעט מהאזנה למהדורות החדשות מיוזמתם. ההורים הרגישו בטוחים לשלוח את הילדים לבית הספר ורק למחרת עם פרסום הידיעה הם הבינו כי מישהו כאן פישל ובענק. מימדי הסתרת המידע מהתושבים לא פסח גם על בכיריי העירייה שלא עודכנו על הנפילות באזור. הקרובות האוכלוסייה נותרה עם פרסום הנפילות מבוהלת ומבולבלת בעיקר מגל שמועות ולא מעדכון מקצועי ואמין. במהלך כל היום הורגשה בעיר עצמה וגם בשמי העיר תכונה ערה של כוחות ביטחון כולל מסוקים שסרקו מלמעלה את העיר וסביבתה ש "סיפרו" או סיפקו תמונה שונה מההכחשות הראשוניות.

השאלה שנותרה פתוחה ללא מענה הולם לא מגורמי הביטחון ולא מקברניטי העיר היא מה יקרה בזמן אמת? יהיה מי שידווח לציבור על הנעשה? האם תושבי דימונה הופקרו? בציבור רווחת הדעה כי תושבי דימונה הופקרו לגורלם. הציבור לא יודע לאן ולמי לפנות במצב החדש שנוצר.

סגנית ראש העיר הממונה על תיק הרווחה בעירייה מרינט וקנין אומרת: "נכון שהטילים לא נפלו בדימונה אך עצם העובדה כי הטווחים צומצמו מאוד ובצורה משמעותית ולו רק על כך מן החובה היה לעדכן את ראש העיר והוא היה מעדכן אותנו. מה יעשו קשישים מרותקים? ילדים שיהיו ברחובות או בדרך חזרה ממוסדות החינוך? היה מן הראוי שהמטה העוסק בביטחון העיר היה מקבל עדכון. מן הראוי כי אנו מקבלי ההחלטות העירוניות היינו מחויבים להיות מעודכנים. אני בהחלט לא רגועה כלל מן המצב ההולך ומחריף של ירי טילים על ריכוזי אוכלוסייה. אני בהחלט חוששת שנהפוך להיות באר שבע שדרות או נתיבות. מדובר באירוע בהחלט חריג ויש מקום לקיים דיון דחוף בהנהלת העיר ולקבל החלטות אופרטיביות. אסור לנו כנבחרי ציבור להשאיר את המצב כך ללא כיסוי מקסימאלי של כל האופציות להגנת כלל הציבור".

הפעיל החברתי ג'קי אדרי (צדק חברתי) שיש לו ניסיון רב שבשירות הביטחון של המדינה בעבר אמר: "הניסיון המכוער למתוח את גבולות האיפוק של ממשלת ישראל והניצול הבוטה של ניסיון פגיעה בנשק יום הדין בארסנל של מדינת ישראל שלא מומש כרגע, הוא נואל ויש להכות בהם באופן מהיר וקשה. לא ניסיון זה, ולא ניסיונות אחרים לא ירתיעו אותנו מלהמשיך לקיים סדר יום אזרחי שגרתי תוך השענות ואמון מלא בחוסנה הביטחוני והחברתי שלנו כחברה. אני קורא לממשלת ישראל להגיב בחומרה ובעוצמה מול הנהגת החמאס ומול אחמד ג'עברי רמטכ"ל צבא חמאס, ולקפד את ראשם מתוך הבנה ברורה שבטחון תושבי העיר דימונה ומתקניה בסביבתה הקרובה לא יהיו מטווחים, כפי שהחמאס רוצה. לעניות דעתי למרות הודאת העירייה כי הם לא עודכנו איני מסכים עם הנחת העבודה הזו והם פועלים בשיקול דעת ואחריות ציבורית. מתוך ידיעה אישית ברורה ומקצועית אני יודע ברמת וודאות מוחלטת כי הנהגת העיר פועלת בשיתוף פעולה מלא עם כל מערכות הביטחון והם ממלאים את הוראותיה כולל את הוראות הצנזורה. אני קורא לתושבי דימונה האמיצים לגלות בגרות אחריות ואמון מלא במערכות הביטחון המדינה. אנו חזקים ונהיה חזקים גם בעתיד".

facebook telegram twitter whatsapp youtube write
output_fkjadd

  1. הנפילות היו ברמת נגב ואפילו לא היתקרבו לדימונה
    אתם נהפכים להיות כמו דבקה אם השטויות האלה

  2. טיל שיכול להגיע לטווח קרוב לדימונה זה בדיוק אותו טיל שיכול להגיע בקלות לעבר ראשון לציון ובית שמש !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *