בית חדשות הארץ עימות בעזה בלתי נמנע

עימות בעזה בלתי נמנע

מאז סיום מבצע "צוק איתן" בשנת 2014 יש ירידה משמעותית בגל הטרור מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. זה לא שבאמת חמאס אוהב את ישראל אלא שחמאס שקוע עד צוואר במשך 3 השנים האחרונות בפיתוח יכולות השיגור הרקטות, בניית המנהרות, וחשיבה מעמיקה יותר כיצד לגרום לפגיעה משמעותית יותר בישראל ברגע שהזרוע הצבאית של הארגון תקבל אור ירוק לפעולה. חמאס משקיע יום ולילה במאמצים כבדים להגיע להישגים משמעותיים בעיקר בנושא המנהרות. לאורך השנה האחרונה אנחנו רואים מנהרות טרור של חמאס שקורסות אחת אחרי השנייה ויחד איתן פעילי טרור שנקברים תחת ההריסות. לקריסת המנהרות אין הסבר של ממש אך ניתן לשער שיש מי שדואג לכך על אף שבאופן רשמי ישראל בימים אלה לא פועלת להשמדתן. לעומת זאת הצבא המצרי פועל לאורך תקופה כנגד מנהרות הטרור ובסיכול ניסיונות ההברחה של חמאס דרך המנהרות, אך לא הכל תלוי במצרים.

העיניים של הדרג המדיני והצבאי פקוחות 24/7 סביב רצועת עזה, סביב פעילויות החמאס ברצועה, סביב ייצור אמל"ח ומנהרות טרור. בישראל יודעים שביום פקודה חמאס עלול לחדור ממספר מנהרות לעבר שטח ישראל ולנסות לבצע פיגועי ירי, פיגועי חטיפה ועוד. דוח מבקר המדינה שפורסם השבוע מסביר הכל – ישראל ידעה על המנהרות כבר בשנת 2004 אך דבר לא נעשה על מנת לסכל את איום המנהרות. גם במהלך מבצע "צוק איתן" החליטו לסיים את המבצע מבלי לטפל במנהרות, עד לערב שבו יצאו מחבלים השייכים לחמאס מתוך מנהרת טרור דבר ששינה את התמונה ואת כללי המשחק. על פי דוח מבקר המדינה מבצע צוק איתן יסתיים כשיעד המבצע אותו הגדיר הצבא להשמדת המנהרות לא הושג בפועל ועוד נותרו מנהרות טרור פעילות וכאלה שהריסתן לא הושלמה ובימים אלו ניתן לשער שחמאס שיקם אותן מחדש.

שללו מנהרת טרור בגבול הרצועה – צילום, אפרים בראל.

גורמים מדיניים וצבאיים מעריכים שלחמאס יש כיום יותר מ-15 מנהרות חוצות גדר מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. כוחות הביטחון עובדים כל הזמן וסביב השעון על מנת לאתר עוד ועוד מנהרות טרור של חמאס. הפעילויות נמשכות ברצף וחמאס מבין שהמנהרות זה קו אדום. חמאס גם מבין שבמידה וינסה לבצע פיגוע כנגד כוחות הביטחון שעובדים סמוך לגדר הוא ישלם מחיר כבד. אומנם אתמול בוצע ירי לעבר טרקטור צבאי במהלך עבודות ליד גדר המערכת מול המועצה האזורית חוף אשקלון, אך לא היו נפגעים וכן נגרם נזק לטרקטור הצבאי. בעקבות הירי חיל האוויר וטנקים של צה"ל השמידו 2 עמדות של חמאס. יום קודם לכן בוצע ירי רקטי מצפון הרצועה לעבר המועצה האזורית חוף אשקלון. שם הוחלט שלא להגיב.

גורמים בכירים במערכת הביטחון מעריכים שעימות מול עזה הוא בלתי נמנע ומדובר בעניין של זמן קצוב עד למבצע הבא. הגורמים מעריכים שהעימות הבא מול הרצועה יהיה העימות האחרון וככזה שיכריע את "האויב".

בחמאס מיהרו כבר לאיים על ישראל ואמרו, גל תקיפות של חיל האוויר? שווה לגל ירי רקטי ופיגועים מצד הארגון לעבר שטח ישראל.

מה נקבל בסופו של דבר? התשובה ברורה – המלחמה בעזה רק עניין של זמן.
צילום ארכיון

בהכנת הכתבה השתתפו הכתבים אושרי צימר, גיא מולמן ודותן גבאי.

facebook telegram twitter whatsapp youtube write
output_fkjadd