בית חדשות הארץ איילת שקד:"הדלק המרכזי שמניע את המפגעים הוא ההסתה ברשתות החברתיות"

איילת שקד:"הדלק המרכזי שמניע את המפגעים הוא ההסתה ברשתות החברתיות"

שרת המשפטים נשאה נאום בפני מעל 70 שגרירים ונספחים דיפלומטיים ממדינות העולם בכנס שנערך היום בבית התפוצות בתל אביב מטעם מרכז הסייבר באוניברסיטת תל אביב. השרה דיברה על נושא ההסתה ברשתות, הטרור, ועל פעולות משרד המשפטים בזירה העולמית והישראלית להתמודדות עם תופעות אלו. שקד אמרה כי על חברות האינטרנט, כגון גוגל ופייסבוק, להגביר את מעורבותן בנעשה במרחביהן ולהסיר תכנים מסיתים המעודדים פעילות טרור. היא חשפה כי כ-80% מהבקשות שהגישה המדינה מחברות האינטרנט להסרת תכנים מסיתים ותומכי טרור- התקבלו, באופן מלא או חלקי".

בפתח דבריה הדגישה שקד את העובדה שבתחילתו של גל הטרור האחרון שהיה מכונה "טרור היחידים"  התברר כי ב-7 מתוך 10 המקרים הראשונים, המפגעים הושפעו מתכנים אליהם נחשפו ברשתות החברתיות ובאינטרנט.

"גם בהמשך גל הטרור", המשיכה שקד את דבריה, "ראינו במובהק כי הדלק המרכזי – לא פחות מזה – שמניע את המפגעים הוא ההסתה והשבח למפגעים שברשתות החברתיות ובאינטרנט. הקשר הסיבתי המובהק הזה, בין ההסתה ברשתות החברתיות לבין ביצוע פעולות טרור בפועל – היא תופעה חדשה, מסוכנת, ובעלת משמעות רחבה ואף אסטרטגית".

שקד ציינה כי יכולת האכיפה של החוק המקומי הינו מוגבל, שכן רוב חברות האינטרנט הן חברות בין-לאומיות. "למעשה נוצרת פגיעה בריבונות ויכולתה של המדינה לשמור על ביטחונה הפנימי מתערער בגלל האופן שבו מנוצלות תכונותיו של מרחב הסייבר לרעה על ידי המסיתים ותומכי הטרור".

בעיה זו הובילה את השרה שקד למציאת פתרונות, במספר מישורים שונים, ובהם: הקמת כוח משימה בין משרדי, בהובלת מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, ובשיתוף גורמי הביטחון השונים. צוות זה מאתר תכנים מסיתים ומגיש בקשות משפטיות להסרה של התכנים האסורים. שקד סיפרה כי מאז תחילת פעילותו של כוח המשימה הוגשו כ 1,800 בקשות להסרת דפים ותכנים ומעל ל-1,400 בקשות התקבלו באופן מלא או חלקי (מעל 78% הצלחה).

שיח מול חברות האינטרנט הגדולות, כגון גוגל ופייסבוק, לצורך מיצוי האינטרסים המשותפים של המדינה ושל כל אחת מהחברות, מתוך נקודת מוצא שהספקיות אינן מעוניינות לקדם טרור ואלימות בקרבן. "הדרך עוד ארוכה, ואנחנו סבורים שעל הספקיות להגביר את מידת מעורבותן בנעשה על גבי הפלטפורמות שלהן" אמרה שקד, והוסיפה: "עם זאת, אנחנו מתחילים לשאת פירות ואנחנו מוצאים את הספקיות הגדולות קשובות לאינטרסים של ישראל".

קידום הצעת חוק, יחד עם השר לביטחון פנים גלעד ארדן, להסרת תכנים מהאינטרנט באמצעות צו שיפוטי. הכוונה היא להשתמש בסמכות מכוח הצעת חוק זו במקרים של כישלון השיח מול ספקיות השירות והאינטרנט.

הצטרפותה של מדינת ישראל לאמנת בודפסט בדבר פשעי מחשב- מה שמאפשר לישראל לשתף פעולה עם מדינות אחרות באכיפת עבירות המתבצעות במרחב הסייבר.

לבסוף, סיכמה שקד את דבריה ואמרה: "התפתחות המרחב המקוון היא אחת ההתפתחויות המופלאות שיצר האדם. אני חשה מחויבות עמוקה לשמירת הטוב שבמרחב המקוון, תוך ביעור עיקש של הרע שצומח בתוכו ושצומח מתוכו ומשפיע גם על ביטחוננו הפיזי".

תמונת ארכיון
facebook telegram twitter whatsapp youtube write
output_fkjadd

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *